Pakistan ďalej skúša rakety, svet sa obáva jadrovej vojny

Hatf III Ghaznaví
Pakistanská raketa krátkeho doletu Hatf III Ghaznaví Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 5. júna (WEBNOVINY) – Pakistanská armáda v utorok uskutočnila už piaty test rakety schopnej niesť jadrovú hlavicu za posledných šesť týždňov.

Raketa typu Hatf VII, ktorá má dolet 700 kilometrov, je schopná „nízkeho letu a presného kopírovania terénu a dokáže sa vyhnúť radarom„.

Skúšky pakistanských rakiet prebiehajú od aprílového testu indickej strely dlhého doletu, ktorá má dosah vyše 5000 kilometrov a je schopná zasiahnuť Čínu aj krajiny mimo Ázie. Armáda vo vyhlásení uviedla, že Pakistan musí byť „schopný reagovať na nové hrozby„.

Podobné testy len zvyšujú napätie medzi oboma rivalmi a vo svete vyvolávajú obavy z vypuknutia jadrovej vojny. Pakistan viedol so susednou Indiou, rovnako vybavenou jadrovým arzenálom, od roku 1947 už tri vojny o región Kašmír.

Situácia sa ešte zhoršila v novembri 2008 po teroristických útokoch v indickom finančnom centre Mumbaj. Incident má mať na svedomí pakistanská extrémistická organizácia Laškar-i-Tajjiba a Islamabad priznal, že útoky aspoň sčasti naplánovali v Pakistane.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom