Pakistan nedodá zbrane, z vojny v Jemene viní Saudskú Arábiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jemen, Syria
Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 8. apríla (SITA/Reuters) – Pakistanskí poslanci sa v stredu vyslovili proti podpore vojenskej intervencie v Jemene. Znova tak otvorili niekoľko týždňov trvajúcu nejasnú debatu o možnosti pridania sa ku koalícii arabských štátov, ktorá v Jemene bojuje proti šiitským povstalcom.

K vojenskej podpore intervencie ich ešte v marci vyzvala Saudská Arábia, ktorá koalíciu vedie. Pakistan by dnes mal navštíviť iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf a je pravdepodobné, že krajinu bude od takéhoto kroku výrazne odhovárať.

Opozícia považuje za agresora Saudskú Arábiu

„Jemenská vojna nie je naša vojna… Naša rada parlamentu znie, že (pakistanská) armáda by tam ísť nemala,“ vyhlásila opozičná poslankyňa Širín Mazaríová. Opozičný senátor Tahír Husajn Mašádi dokonca povedal, že za „agresorov“ konfliktu v Jemene považuje práve Saudskú Arábiu. „A teraz agresori žiadajú ďalší zvrchovaný štát, Pakistan, aby prišiel a poskytol vojenskú pomoc Saudskej Arábii,“ uviedol.

Saudská Arábia začala ofenzívu proti šiitským povstalcom v Jemene v marci. Prevažne sunnitský Pakistan požiadala o podporu vojenskej koalície, konkrétne o bojové lietadlá, lode a vojakov. Pakistanský parlament o možnosti podpory aktuálne diskutuje už od pondelka, doposiaľ sa však žiaden zákonodarca nevyjadril v jej prospech.

Jemenský prezident je odhodlaný splniť požiadavky povstalcov
Foto: SITA/AP

Pakistan má obavy z náboženského napätia

Poslanci sa obávajú, že zložitý jemenský konflikt by mohol prerásť do zástupnej vojny medzi sunnitskou Saudskou Arábiou a šiitským Iránom a rozdúchať už aj tak vzrastajúce náboženské napätie v regióne.

Pakistanský premiér Naváz Šaríf opakovane vyhlásil, že krajina bude brániť akúkoľvek hrozbu „územnej celistvosti“ Saudskej Arábie, ktorú nazval „pakistanským starším bratom“. Zároveň však neuviedol, čo si pod takou hrozbou predstavuje a ani aký druh akcie by v takom prípade Pakistan vlastne podnikol.

Premiér ešte v utorok vyzval poslancov, aby dospeli k rozhodnutiu pričom dodal, že súčasťou diskusie o podpore intervencie by mal byť aj Irán.

Irán k pobrežiu vyslal vojnové lode

Iránske štátne médiá informovali o vyslaní dvoch vojnových lodí do Adenského zálivu, ktoré budú zabezpečovať vojenskú prítomnosť pri pobreží Jemenu, kde pokračuje medzinárodná ofenzíva pod vedením Saudskej Arábie namierená proti šiitským povstalcom.

Podľa vyjadrenia kontradmirála Habíbolláha Sajjárího, ktoré citovala stanica Press TV, vyplávali z prístavu Bandar Abbás do regiónu torpédoborec Alborz a podporné plavidlo Búšehr, pričom deklarovaným cieľom misie je ochrana iránskeho loďstva pred pirátmi. Saudská Arábia a viaceré spojenecké arabské krajiny v rámci ofenzívy začatej pred dvoma týždňami uvalili na Jemen leteckú a námornú blokádu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mohammad Džavád ZarífNaváz Šaríf