Pakistan tajne spolupracuje s Talibanom, tvrdí NATO

Pakistan
Pakistanskí vojaci počas hliadky v Severnom Vazíristáne. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

LONDÝN 1. februára (WEBNOVINY) – Pakistanské bezpečnostné služby tajne pomáhajú afganskému Talibanu. Vyplýva to z uniknutého dokumentu Severoatlantickej aliancie, o ktorom v utorok večer informovala britská stanica BBC.

Správa vychádza z 27-tisíc vypočúvaní viac než 4 000 zajatých bojovníkov Talibanu a členov al-Kájdy. Na základe nich je Pakistan prostredníctvom tajnej služby „dôverne zapojený“ do povstania a dobre vie o aktivitách a miestach pobytu lídrov Talibanu.

Tí sa pravidelne stretávajú s pakistanskými agentmi, ktorí im dávajú strategické rady v boji proti západným koaličným silám. „Pakistanská manipulácia vedením Talibanu pokračuje v nezmenenej miere,“ uvádza dokument, podľa ktorého je hnutie napriek porážkam z roku 2011 „silné a motivované“. „Raz, keď (medzinárodné sily) ISAF už nebudú faktorom, považuje Taliban svoje víťazstvo za nezvratné,“ píše sa ďalej.

Pakistan v stredu reagoval na správu nahnevane, označil ju za nepresvedčivú a nehodnú komentára. „Jemne povedané, je nepresvedčivá. Zaviazali sme sa nezasahovať v Afganistane a očakávame od všetkých ostatných štátov, že sa budú striktne držať tohto princípu,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia Abdul Basit.

Pakistan podľa jeho vyjadrenia sám veľmi trpí dlhým konfliktom v susednej krajine. „Stabilný a pokojný Afganistan je preto v našom vlastnom záujme,“ zdôraznil hovorca.

Kábul dlhodobo obviňuje Islamabad z podpory 10-ročného povstania Talibanu. Americké ministerstvo obrany sa k uniknutým informáciám zatiaľ nevyjadrilo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom