Pakistan uvažuje o vojenskej pomoci v Jemene

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Samovražedný útok v Pakistane
Samovražedný bombový útočník z hnutia Taliban zabil dnes 13 ľudí na zaplnenom trhovisku pri veliteľstve pakistanskej armády v meste Rávalpindí neďaleko metropoly Islamabad. Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 7. apríla (WEBNOVINY) – Pakistanský parlament v utorok znovuotvoril diskusiu o tom, či by sa krajina mala pripojiť k vojenskej intervencii arabských štátov vedenej Saudskou Arábiou proti šiitským povstalcom v Jemene.

Deje sa tak deň po tom ako pakistanský minister obrany Chavádža Muhammad Ásif prezradil, že Saudská Arábia na boj proti povstalcom požaduje pakistanské bojové lietadlá, lode aj vojakov. Saudská Arábia, najdôležitejší sunnitský štát Perzského zálivu, požiadala prevažne sunnitský Pakistan o vojenskú podporu ňou vedenej koalície proti šiitským povstalcom v Jemene už v marci.

Intervencia by mohla vyvolať vnútorný náboženský konflikt

Pakistanský premiér Naváz Šaríf sa odvtedy jasne nevyjadril. Opakovane síce povedal, že bude brániť akúkoľvek hrozbu „územnej celistvosti“ Saudskej Arábie, ktorú nazval „pakistanským starším bratom“. Zároveň však neuviedol, čo si pod takou hrozbou predstavuje a ani aký druh akcie by v takom prípade Pakistan vlastne podnikol.

Podpora Saudsej Arábie vo vojenskej intervencii proti šiitom by pritom v Pakistane mohla vyvolať vnútorný náboženský konflikt, keďže až pätinu populácie 180 miliónovej krajiny tvoria práve šiiti. Pakistanská intervencia v Jemene by mohla tiež rozhnevať susedný šiitský Irán, s ktorým krajina zdieľa dlhý a problematický hraničný úsek. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf sa pritom chystá Pakistan v stredu navštíviť.

Erdogan navštívil Irán napriek nezhodám okolo Jemenu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prišiel v utorok na návštevu Iránu napriek napätiu medzi oboma krajinami spôsobenému krízou v Jemene. Iránska štátna televízia uviedla, že Erdogan priletel do Teheránu v sprievode viacerých vládnych ministrov.

Turecko podporuje saudskoarabskú koalíciu v boji proti Húsíovcom v Jemene, pričom v marci zaútočilo na Irán a obvinil ho zo snahy ovládnuť región. Irán vojenskú podporu Húsíovcov odmieta a rakety NATO v Turecku a vzťahy Ankary s Izraelom pokladá za potenciálne nebezpečenstvo.

Saudská Arábia a jej spojenci odštartovali letecké útoky proti Húsíovcom pred trinástimi dňami. Podľa OSN za posledné takmer dva týždne zahynulo v Jemene vyše 500 ľudí a ďalších 1700 utrpelo zranenia.

Pri bojoch v Jemene zahynuli desiatky detí

Pri intenzívnych bojoch v Jemene, ktoré trvajú už takmer dva týždne zahynulo minimálne 74 detí a približne stotisíc ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy zo strachu o bezpečnosť, uviedol v utorok Detský fond OSN (UNICEF).

Boje podľa údajov UNICEF-u skomplikovali aj zásobovanie vodou vo viacerých oblastiach na juhu Jemenu, pričom pretekanie odpadovej vody zvyšuje riziko nákazy v niektorých lokalitách. Nemocnice čelia náporu obrovského množstva zranených a často nemajú ani dostatok základných potrieb. Niektoré sa dokonca stali terčom útokov.

Správa UNICEF uvádza, že pri útokoch zahynuli minimálne traja zdravotníci vrátane vodiča sanitky. „(Deti) sú zabíjané, mrzačené a donútené utekať so svojich domovov, pričom je ohrozené ich zdravie a prerušené ich vzdelávanie,“ uviedol Julien Harneis zástupca UNICEF-u v Jemene. Iná pracovníčka organizácie v Adene dodala, že nemocnice sú preplnené a prišlo dokonca k únosom niekoľkých sanitiek.

Systémy zásobovania vodou sú zničené vo viacerých mestách na juhu krajiny vrátane prístavu Aden. UNICEF postihnutú oblasť zásobuje čerpadlami. Organizácia zároveň odhaduje, že minimálne 100-tisíc ľudí bolo nútených utiecť zo svojich domovov do bezpečnejších oblastí v krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mohammad Džavád ZarífNaváz ŠarífRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan