Pakistan už nemá premiéra, Najvyšší súd ho zbavil funkcie

Pakistan
Pakistanský premiér Júsuf Réza Gilání je vinný z pohŕdania súdom. Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 19. júna (WEBNOVINY) – Pakistanský Najvyšší súd v utorok rozhodol, že premiér Júsuf Réza Gilání je nespôsobilý vykonávať funkciu predsedu vlády. Najvyšší sudca Muhammad Čaundrí vyhlásil, že Gilání „už nie je premiérom Pakistanu„.

Volebná komisia zbavila Gíláního aj poslaneckého mandátu.

Prezidenta Asifa Alího Zardárího vyzval, aby podnikol nevyhnutné kroky na zvolenie nového predsedu vlády. Giláního uznali v apríl vinným z pohŕdania súdom potom, ako odmietol dať príkaz na otvorenie prípadu korupcie týkajúceho sa prezidenta Zardárího. Podľa pakistanskej ústavy predsedom vlády nemôže byť človek, ktorý urazil alebo zosmiešnil súdny systém krajiny.

Gilánímu sa pohŕdanie súdom hrozila strata poslaneckého mandátu, funkcie premiéra ako aj šesťmesačné väzenie.

Jeho právnik v apríli povedal, že sa proti tomuto verdiktu odvolá, podľa rozhodnutia súdu však odvolanie nebolo podané. Gilání totiž trval na tom, že funkcie ho môže zbaviť len parlament, ktorého predseda v máji vyhlásil, že na to „neexistuje dôvod„.

Prípad súvisí s korupčnou kauzou prezidenta Zardárího. Toho úrady vo Švajčiarsku ešte v roku 2003 odsúdili za pranie špinavých peňazí a úplatkárstvo. Po amnestii v Pakistane Švajčiarsko v roku 2008 obvinenia stiahlo.

Pakistanský Najvyšší súd však o rok neskôr uznal amnestiu za neústavnú a nariadil opätovné vyšetrenie Zardárího prípadu. Od premiéra Giláního chcel, aby sa spojil so švajčiarskymi úradmi a zariadil opätovné otvorenie kauzy. Gilání to však neurobil.

Zardárí nastúpil na prezidentský post po voľbách v roku 2008, tri mesiace po zavraždení jeho manželky a bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej. Počas svojej vlády často čelil politickým krízam a výzvam na odstúpenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Júsuf Réza Gilání