PAKISTAN: Vrah guvernéra konal sám a v mene náboženstva

Salman Tasír
Salman Tasír Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 10. januára (WEBNOVINY) – Ochrankár guvernéra provincie Pandžáb vyhlásil, že svojho šéfa zabil sám a v mene náboženstva, pretože Salman Tasír sa snažil zmierniť prísny kontroverzný zákon o bohorúhačstve. Člen špeciálneho komanda Mumtaz Kadrí sa ku vražde guvernéra priznal v pondelok na špeciálnom protiteroristickom súde v Ráwalpindi. Atentátnik tiež povedal, že konal sám a nepomáhala mu pri tom žiadna islamská alebo militantná organizácia. Agentúru AFP o tom informovala pakistanská polícia.

Súdny proces s atentátnikom umierneného Tasíra sa koná deň po masových demonštráciách v krajine. Ľudia sa búria proti navrhovanému zmierneniu prísneho zákona o bohorúhačstve. Novela, podporovaná guvernérom, počíta napríklad s odstránením trestu smrti za urážku islamu, čo medzi ľuďmi vyvolalo vlnu nevôle. V nedeľu preto vyšlo do ulíc v meste Karáčí až 50 000 Pakistancov. Rozhnevaným demonštrantom sa nepáčila ani guvernérova podpora kresťanky Aasie Bibiovej odsúdenej na trest smrti pre údajnú urážku proroka Mohameda.

Salmana Tasíra strelil do chrbta jeho ochrankár v hlavnom meste Islamabad 4. januára, keď išiel z reštaurácie do svojho auta. Predstaviteľ spravodajskej služby, ktorý muža vypočúval, povedal, že 26-ročný príslušník špeciálneho komanda Mumtaz Kadrí svoj útok začal plánovať v čase, keď sa dozvedel, že bude v ochranke guvernéra, teda asi štyri dni pred atentátom. Na televíznych záberoch nakrútených krátko po vražde bolo vidno, že útočník sa spokojne usmieva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salman Tasír