Pakistan žiada, aby sa USA ospravedlnili za smrť vojakov

Barack obama
Foto: SITA/AP J Pat Carter

WASHINGTON 5. júna (WEBNOVINY) – Spojené štáty sa musia Pakistanu ospravedlniť za minuloročné zabitie 24 vojakov, ak chcú, aby Islamabad otvoril zásobovacie trasy pre zahraničné vojská pôsobiace v susednom Afganistane.

Pakistanská ministerka zahraničia Hína Rabbáníová Chárová to v utorok povedala v rozhovore pre časopis Foreign Policy s tým, že o nevyhnutnosti ospravedlnenia rozhodol pakistanský parlament. Ospravedlnenie malo podľa ministerky prísť „už deň po incidente“.

Helikoptéry NATO prilietajúce z Afganistanu zaútočili v novembri na vojenské stanovište nachádzajúce sa pri hraniciach. O život prišlo najmenej 24 pakistanských vojakov, 14 ďalších utrpelo zranenia. Pakistanská vláda na incident ostro reagovala a americkú stranu ihneď požiadala o ospravedlnenie. Nariadila tiež prehodnotenie všetkých dohôd ako aj diplomatických, politických a vojenských aktivít s USA a Severoatlantickou alianciou. Uzavrela aj zásobovací koridor do Afganistanu cez svoje územie.

Situáciu mal vyriešiť nedávny summit NATO vo Washingtone, k dohode v Chicagu však nedošlo. Neočakáva sa, že tesne pred americkými voľbami sa prezident Barack Obama Pakistanu ospravedlní. Ministerka Chárová ho preto vyzvala, aby „urobil to, čo je správne, a nie čo je populárne„. Pakistanská vláda je podľa nej ochotná zásobovacie trasy otvoriť, aj keď je mnoho Pakistancov proti tomuto kroku.

Vzťahy medzi Pakistanom a USA sú okrem spomínaného incidentu narušené aj náletmi amerických bezpilotných lietadiel na území Pakistanu. Ďalšie napätie vyvolalo aj zabitie lídra teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina a následné uväznenie lekára, ktorý pomohol Američanom bin Ládina dolapiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama