Pakistanec zastrelil tri ženy, z väzenia sa môže vykúpiť

Pakistan
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Muhammad Ismail zastrelil manželku, svokru a jej dcéru, pretože ho podľa jeho slov znevažovali.

Mladý Pakistanec sa k zločinu bez problémov priznal. Je presvedčený o tom, že mal právo zabíjať, pretože jeho meno bolo pošpinené. Zločin sa odohral tento rok vo februári v pakistanskom mestečku Kot Chutta. Muž je momentálne vo väzení.

„Najskôr som zastrelil svoju manželku, nechal som ju tak a šiel som za svokrou a jej dcérou. Zastrelil som aj ich. Zavrel som za sebou dvere a odišiel z domu,“ s kamennou tvárou opísal bezcitné vyčíňanie 20-ročný mladík. „Som na seba hrdý, preto som sa aj prihlásil na polícii.“

Trojnásobná vražda spadá do kategórie „vraždenia v mene cti“, ktorého obeťou sa môže stať akákoľvek žena obvinená zo znevažovania vlastnej rodiny tým, že je neverná, prípadne sa odmieta podriadiť manželovi.

Mŕtvych žien stále pribúda

Ismail
Foto: youtube.com

Prípad Muhammada Ismaila je podobný. Mužovi prekážalo, že jeho manželka neustále flirtovala s inými a bola často mimo domova.

„Moja žena ma nikdy nedokázala spraviť šťastným“, poľutoval sám seba hráč na bicie, ktorý sa živil vystupovaním na svadobných hostinách. „Bola ako prostitútka, nikdy sa o mňa nestarala.“

Komisia pre ľudské práva v Pakistane zverejnila alarmujúce čísla. Minulý rok bolo v krajine zavraždených až 943 žien práve v mene cti. V porovnaní s rokom 2010 sa tento počet zvýšil o 100 obetí, čo je pripisované najmä nedostatočnej legislatíve v krajine, ktorá často nepotrestá vinníkov.

Ismaelovi žalobcovia zdôraznili, že vrah sa môže veľmi jednoducho dostať na slobodu. Stane sa tak v prípade, že rodina obetí prijme kompenzáciu za ich životy vo forme „krvavých peňazí.“ Takúto možnosť pripúšťajú mnohé konzervatívne moslimské krajiny. V islamskom práve je totiž udelenie milosti vznešenejšie ako pomsta. Navyše sa vrahovia dotknutým rodinám vyhrážajú a tie musia peniaze chtiac-nechtiac akceptovať.

Skorumpovaní sudcovia

Kladivko
Foto: mup.vladars.net

Podľa advokáta Zia Ahmeda Awana, pakistanské ženy a ich rodiny nemajú takmer žiadne práva a nahliada sa na ne ako na majetok.

„V niektorých častiach krajiny nemajú ženy žiadnu legálnu podporu,“ priznáva Awan. Spomínaný zločin narastá kvôli tomu, že súdy a zákony neodpovedajú na volanie o pomoc.“

Polícia, zákonodárci a sudcovia bývajú často skorumpovaní alebo nemajú dostatok vhodných zdrojov a právomocí na to, aby uskutočnili vyšetrovanie a potrestali kriminálnikov. Spravodlivosť prenechávajú tradičnému systému, ktorému vládnu vplyvní kmeňoví vodcovia.

Awan potvrdil, že vraždenie v mene cti sa pomaly ale isto prestáva tolerovať. Polícia rieši viac prípadov a o mnohé zločiny sa zaujímajú aj médiá. Situácia je však stále zlá a vyžaduje si veľa pozornosti a najmä správny prístup.

Informácie priniesol spravodajský portál CNN.

Muhammad Ismail sa priznal k „vraždeniu v mene cti“

https://www.youtube.com/watch?v=AIy90ZAfcsY

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom