Pakistanskej ľudskoprávnej aktivistke sa podarilo ujsť do Spojených štátov, požiadala o politický azyl

Gulalai Ismail
Pakistanská ľudskoprávna aktivistka Gulalai Ismail Reprofoto: www.youtube.com

Prominentnej pakistanskej ľudskoprávnej aktivistke sa po mesiacoch ukrývania podarilo ujsť do Spojených štátov.

„Posledné mesiace boli hrozné. Vyhrážali sa mi, obťažovali ma a som šťastná, že som nažive,“ uviedla vo vyhlásení Gulalai Ismail.

Aktivistka mala zakázané cestovať a neprezradila, ako sa jej podarilo ujsť. „Neodletela som z letiska,“ povedala však pre americký denník The New York Times. Informuje o tom britská BBC.

So sestrou požiadali o politický azyl

Ismail čelí v Pakistane obvineniam „z protištátnych aktivít“ a „podnecovania násilia“. Podľa správ sa 33-ročná aktivistka nachádza so svojou sestrou v New Yorku a požiadala o politický azyl.

Ismail bola dlhé roky otvorenou kritičkou porušovania ľudských práv v Pakistane, zvlášť u žien a dievčat. Ako 16-ročná založila mimovládnu organizáciu Aware Girls s cieľom vzdelávať dievčatá o ich právach.

Jej prácou bol aj boj proti radikalizácii

Krátko na to sa dopočula o príbehu chlapca, ktorého presvedčili, aby sa pridal k vojenskej organizácii, a tak sa rozhodla rozšíriť svoju prácu aj na boj proti radikalizácii. V roku 2013 vytvorila 100-členný ženský tím, ktorý sa zaoberal otázkami ako domáce násilie a sobáše neplnoletých. Za svoju prácu získala niekoľko ocenení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gulalai Ismail