Pakistanskú hrdinku Malálu láka veliteľ Talibanu domov

Malála
Pakistanské dievča Malála Júsafzajová. Foto: SITA/AP

PEŠÁVAR 18. júla (WEBNOVINY) – Veiteľ Talibanu napísal pakistanskej tínedžerke Malále Júsafzajovej, že ľutuje útok proti nej v minulom roku a vyzval ju, aby sa vrátila domov.

Dnes 16-ročnú Malálu postrelili v októbri z blízkosti do hlavy bojovníci Talibanu, keď odchádzala zo školy v údolí Svát na severozápade Pakistanu. V Británii podstúpila liečenie a odvtedy sa domov pre neustále hrozby Talibanu ešte nevrátila.

Na svoje 16. narodeniny 12. júla prehovorila prvýkrát verejne na pôde OSN, kde povedala, že extrémisti sa boja kníh a pier. Vyzvala tiež na vzdelávanie pre všetkých vrátane „synov a dcér Talibanu a všetkých teroristov“.

„Všetky moje city k teba sú bratské, pretože patríme k rovnakému kmeňu Júsafzaj,“ napísal veliteľ Adnan Rašíd v liste 15. júla, ktorý Taliban potvrdil ako autentický. Podľa vlastných slov bol útokom na Malálu „šokovaný“ a prial by si, aby sa „nikdy nestal“ a aby ju bol vopred varoval pred jej protitalibanskými aktivitami.

„Radím ti, aby si prišla domov,“ napísal tiež Rašíd a dodal, že môže nastúpiť do ženskej islamskej školy a „používať svoje pero v mene islamu“.

Zároveň odmietol, že by ju Taliban napadol preto, že by bol proti vzdelávaniu, ale preto, že šírila „špinavú kampaň“ proti ich snahám zriadiť v regióne Svát islamistický systém. Napriek všetkému útok neodsúdil a uviedol, že je na Bohu, aby posúdil, či bol správny, alebo nie.

Pakistanská aktivistka v nemocnici
Foto: SITA/AP Photo / University Hospitals Bir

Video: Profil Malály Júsafzajovej

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Malála JúsafzajováMalala Júsafzajová