Pakistanský lekár dostal za bin Ládina 33 rokov

Ládin
Stúpenci pakistanskej náboženskej strany Džamiat Ulíma-í-islám na zhromaždení na podporu mŕtveho vodcu teroristickej siete al-Kájda Usámu bin Ládina pália pred zastupiteľstvom USA americkú vlajku. Pakistan, Kvéta, 2. máj 2012. Foto: SITA/AP

PEŠÁVAR 23. mája (WEBNOVINY) – Pakistanský lekár obvinený z toho, že pomohol americkej Ústrednej spravodajskej službe (CIA) vystopovať vodcu teroristickej siete Usámu bin Ládina, pôjde za vlastizradu na 33 rokov za mreže. Informovali o tom televízne stanice a miestni vládni predstavitelia.

Šakíla Afrídího obvinili z uskutočnenia falošnej očkovacej kampane, ktorá prostredníctvom odobratých vzoriek DNA tajnej službe potvrdila prítomnosť bin Ládina v jeho domnelom úkryte v pakistanskom meste Abbottabád. Tam ho v máji 2011 zabilo americké špeciálne komando.

Uväznenie pravdepodobne rozhnevá Washington, ktorý má s Islamabadom v súčasnosti už aj tak dosť napäté vzťahy pre jeho neochotu otvoriť zásobovacie trasy Severoatlantickej aliancii do Afganistanu.

Američania dúfali, že Pakistan, ktorý od USA dostáva miliardy dolárov pomoci, lekára prepustí. V januári americký minister obrany Leon Panetta v televíznom rozhovore povedal, že Afrídí a jeho tím zásadným spôsobom pomohli nájsť bin Ládina, pričom trval na tom, že lekár Pakistan nezradil, ani mu nijako inak nepoškodil.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leon PanettaŠakíl AfrídíUsáma bin Ládin