Pakistanský prezident zvolal poslancov, budú voliť premiéra

Pakistan
Pakistanskí poslanci budú voliť nového premiéra Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 20. júna (WEBNOVINY) – Pakistanský prezident Asif Alí Zardárí zvolal na piatok schôdzu dolnej komory parlamentu, na ktorej by mala prebehnúť voľba nového premiéra krajiny. V stredu o tom informovala prezidentská kancelária deň potom, ako Najvyšší súd rozhodol, že doterajší premiér Júsuf Razá Gílání nie je spôsobilý vykonávať funkciu predsedu vlády.

Giláního totiž uznali v apríli vinným z pohŕdania súdom po tom, ako odmietol dať pokyn na otvorenie prípadu korupcie týkajúceho sa prezidenta Asifa Alího Zardárího. „Premiéra zvolia na novej schôdzi národného zhromaždenia,“ potvrdil odchádzajúci minister Kamár Zamán Kaíra.

Prezident už rokoval s hlavnými politickými stranami o možnom nástupcovi Giláního. Do úvahy údajne prichádza minister vodného hospodárstva a energetiky Ahmed Muchtár a minister pre textilný priemysel Machdúm Šahabuddín.

Gílánímu za pohŕdanie súdom hrozila strata poslaneckého mandátu, funkcie premiéra ako aj šesťmesačné väzenie. Jeho advokát v apríli povedal, že sa proti tomuto verdiktu odvolá, podľa dnešného rozhodnutia súdu však odvolanie nebolo podané. Gílání totiž trval na tom, že funkcií ho môže zbaviť len parlament, ktorého predseda v máji vyhlásil, že na to „neexistuje dôvod„.

Prípad súvisí s korupčnou kauzou prezidenta Zardárího. Toho úrady vo Švajčiarsku ešte v roku 2003 odsúdili za pranie špinavých peňazí a úplatkárstvo. Po amnestii v Pakistane Švajčiarsko v roku 2008 obvinenia stiahlo. Pakistanský najvyšší súd však o rok neskôr označil amnestiu za protiústavnú a nariadil opätovné vyšetrenie Zardárího prípadu. Od premiéra Gíláního chcel, aby sa spojil so švajčiarskymi úradmi a zariadil opätovné otvorenie kauzy. Gílání to však neurobil.

Zardárí obsadil prezidentský post po voľbách v roku 2008, tri mesiace po zavraždení jeho manželky a bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej. Počas svojej vlády často čelil politickým krízam a výzvam na odstúpenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Asif Alí Zardárí