Palestínskej aktivistke hrozia smrťou, rieši zločiny v Gaze

Gaza
Foto: SITA/AP

HAAG 11. augusta (WebNoviny.sk) – Holandské úrady vyšetrujú vyhrážky smrťou namierené proti palestínskej ľudskoprávnej aktivistke, ktorá spolupracuje s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu na vyšetrovaní vojnového konfliktu v Gaze v roku 2014.

Nada Kiswansonová, právna výskumníčka palestínskej ľudskoprávnej organizácie al-Hak s jordánsko-švédskym občianstvom, vo štvrtok potvrdila, že vyhrážky sa pravidelne objavujú už štyri mesiace. Holandská polícia spustila vo veci vyšetrovanie a Kiswansonovej poskytla ochranu.

Kiswansonová v telefonickom rozhovore pre agentúru Associated Press (AP) uviedla, že s ohľadom na charakter jej práce, hrozieb a spolupráce s ICC na predbežnom vyšetrovaní možných zločinov na palestínskych územiach by za celou kauzou mohol byť Izrael. „Na takéto nezmyselné obvinenia nereagujeme,“ povedal pre AP hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nachšon.

Aktivistka pre agentúru Reuters dodala, že vyhrážky smrťou dostáva prostredníctvom e-mailov, cez rodinných príslušníkov, odkazy na telefóne alebo aj v odkaze pripojenom ku kvetom, ktoré jej doručili od neznámeho odosielateľa. Správy chodia v holandčine, angličtine alebo lámanej arabčine.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) uviedla, že z bezpečnostných dôvodov musela dočasne uzavrieť svoju pobočku v Haagu. Stalo sa tak po tom, ako bolo osobné e-mailové konto jedného z jej zamestnancov použité na odoslanie vyhrážky smrti pre Kiswansonovú.

Tribunál ICC pracuje na predbežnom vyšetrovaní možných vojnových zločinov spáchaných oboma stranami v čase ozbrojeného konfliktu v Pásme Gazy. Vyšetrovatelia ICC dosiaľ v rámci svojho skúmania misiu do Gazy nevyslali. Kiswansonová odovzdala prokurátorom podklady, ktoré nazbierala jej organizácia al-Hak v čase tohto konfliktu. Prípad hrozieb smrťou namierených proti aktivistom v oblasti ľudských práv dosiaľ v Holandsku nezaznamenali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ICC Islamské kultúrne centrum