Pamiatky v Palmýre dopadli lepšie, ako sa očakávalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Palmýra
Foto: SITA/AP

Damask 29. marca (WebNoviny.sk) – V archeologickej lokalite antického mesta Palmýra v Sýrii zlikvidovali doteraz už približne 150 mín, ktoré tam pred ústupom nastražili jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Agentúru AP o tom dnes informoval riaditeľ Hlavného úradu pre pamiatky a múzeá (DGAM) v Sýrii Mámún Abdal-Karím.

Dodal, že v Palmýre v uplynulých dňoch pôsobil tím technikov, ktorým sa podarilo dostať do miestneho múzea, fotografovať a zistiť rozsah škôd napáchaný islamistami za desať mesiacov, čo ovládali Palmýru a okolie.

Obnova potrvá asi päť rokov

Odborníkom sa podľa neho nepodarilo dostať do viacerých odľahlých lokalít, vrátane pohrebísk, pretože tam islamisti zanechali „stovky mín“. Na internet sa dostal záznam areálu antického mesta nasnímaný z výšky dronom. Vidno na ňom, že okrem citadely z 13. storočia, ktorá bola poškodená počas bojov, džihádisti zničili aj chrám boha Béla a Baalšamínov chrám, Triumfálny oblúk i viacero pohrebných veží či sochu leva, ktorá vznikla na počesť bohyne al-Lat a stávala pri vchode k Bélovmu chrámu.

Mámún Abdal-Karím sa v pondelok vyjadril, že na obnovu zničených a poškodených pamiatok v Palmýre bude treba asi päť rokov. Podotkol, že na tieto práce bude nutný súhlas UNESCO. Súčasne poznamenal, že Sýria má kvalifikovaný personál, má k dispozícii know-how i rôzne štúdie, takže s prácami bude možné začať už zhruba o rok. Dodal, že „80 percent lokality je v dobrom stave“.

Členka expertnej skupiny UNESCO pre pamätihodnosti Sýrie Annie Sartrová-Fauriatová sa však pre televíziu BFMTV vyjadrila, že vyhlásenia sýrskych predstaviteľov ohľadom obnovy Palmýry v nej vzhľadom na rozsah poškodenia archeologických nálezísk a vydrancovanie múzea vyvolávajú rozpaky, a to i napriek očakávaným prísľubom pomoci zo zahraničia.

Palmýra
Foto: SITA/AP

Najprv musí skončiť vojna

Upozornila, že „celý svet je síce nadšený“ z oslobodenia Palmýry, ale „netreba zabúdať na to, čo bolo zničené, a ani na humanitárnu katastrofu“ Sýrie. Pripomenula, že v Sýrii sa v prvom rade musí skončiť vojna a archeologická lokalita musí byť zabezpečená. Vysvetlila, že o lokalitu má naďalej obavy, pretože keď antické mesto v rokoch 2012-15 ovládala sýrska armáda, tiež tam dochádzalo k ničeniu a drancovaniu.

Na základe preskúmania záberov z Palmýry po jej dobytí vládnymi vojskami francúzska historička umenia uviedla, že škody v múzeu antickej Palmýry sú väčšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Správa múzea totiž zjavne nestihla pobaliť a ukryť všetky exponáty, aj keď sa to tvrdilo. Monumentálne predmety zostali na mieste, a tak sú sochy na náhrobkoch poškodené ranami kladivom, sochy poprevracané, dolámané a bez hláv.

Náhrobné tabule, typické pre Palmýru, boli z múrov brutálne povytŕhané a islamisti ich pravdepodobne predali na trhoch so starožitnosťami. „Keď počujem, že sa ide rekonštruovať Bélov chrám, zdá sa mi to veľmi iluzórne. Nemôžete predsa zrekonštruovať niečo, čo sa zmenilo na haldy prachu. Stavať čo? Nový chrám? V Sýrii budú iné priority, nie znovupostavenie toho, čo je v ruinách,“ vyhlásila Sartrová-Fauriatová, ktorá sa špecializuje na umenie Blízkeho východu.

Palmýra
Foto: SITA/AP
Palmýra
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Islamský štát