Pán Matovič, kde sme v sociálnom balíčku my, dôchodcovia? (komentár)

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Hneď na začiatku chcem zdôrazniť, že nie som proti pomoci mladým rodinám. Osobne mám dve dcéry a troch vnukov a viem, čo všetko treba pre výchovu budúcich generácií.

Natíska sa však otázka, kde sú ostatné kategórie občanov? Tí nepociťujú zdražovanie energií a vyššie ceny v obchodoch. Mýlite sa pán minister Matovič, pociťujú, a mnohí z nich už teraz tŕpnu, čo ich v nasledujúcich mesiacoch čaká.

Peniaze sa nemuseli bezhlavo míňať

Očakávam odpoveď o „prázdne špajzy“, že peňazí nie je pre všetkých a treba vyberať, pre ktoré skupiny sú najpotrebnejšie. S tým súhlasím, lebo vidím, ako sa minister vyhovára pri požiadavkách zvýšiť platy v školstve či zdravotníctve. Podmieňuje to nejakými novými daňami, aby peňazí bolo dosť.

Pozrime sa však do blízkej minulosti. Sám minister rozhádzal desiatky, ba stovky miliónov eur na testovania, nezmyselné odmeny pre zaočkovaných či očkovacej lotérii.

Už vtedy som písal, že aj keď ako dôchodca nemám peniaze navyše, som rázne proti hlúpostiam, ktoré vyšli z dielne vlády alebo ministerstva financií. Bolo povedané, že peňazí je dostatok. Teraz však zasa chýbajú.

Vie vôbec Matovič šéfovať štátnym miliardám? Nemožno sa rozhadzovať našimi spoločnými peniazmi štýlom, že sa mi niečo „prisní“, ráno sa zobudím a niekomu idem dať stovky miliónov. Práve tak to robí Igor Matovič.

Nevie zabudnúť, že už nie je majiteľom vlastných peňazí v nejakej eseročke, ale nás všetkých. Stále to ešte nepochopil.

Čím budú kúriť dôchodcovia na dedinách?

Vrátim sa však k navrhovanému prorodinnému balíčku. Musím uznať, že nie som nejaký ekonóm a nebudem tu rozvádzať daňové príjmy alebo daňové bonusy. Chcem sa iba pozrieť očami občana, ktorý žije a chce žiť v tejto krajine. Občana, ktorý celý produktívny vek prispieval na blaho nás všetkých a teraz zrazu, ako by bol zabudnutý. Nielen on.

V dedine kde žijem poznám osemdesiatročnú babičku, ktorá nemá deti aby sa o ňu starali. Ledva sa pohybuje, lebo je čiastočným invalidom a trikrát do týždňa ju vozí sanitka na dialýzu.

Povedzte mi pán minister ako bude o niekoľko mesiacov žiť z malého dôchodku. Sama si drevo do peci nemôže narúbať, lebo nevládze a na plyn peniaze mať nebude. Určite poviete, že sa jej od januára výrazne zvýši dôchodok, pripomínam, že nie vašou zásluhou, ale podľa zákona, lebo je vysoká inflácia. Čo ste vy priamo niečo mimoriadne pre ňu urobili? Nič.

Zhodujem sa s výrokom, že deti sú naša budúcnosť, ale asi si nemyslíte, že dôchodcovia sú našou minulosťou?

Bude krúžkovné biznis?

Nechcem týmto príspevkom len lamentovať nad osudom dôchodcov. Preto sa hneď opýtam, kde sú vo vašom sociálnom cítení rodiny, ktoré už majú dospelé deti alebo manželia, ktorí deti mať nemôžu alebo nechcú. Jednoducho asi nikde. Tých akoby sa zdražovanie netýkalo. Ale áno, aj oni musia jesť a kúriť. Vám to pán minister asi nedošlo.

Nehovorme o tých rodinách, kde pracuje iba jeden jej člen. Tým netreba pomôcť? Pozastavím sa predsalen pri jednom z vašich „fantastických“ sociálnych opatreniach. Ide o tzv. krúžkovné. Doteraz, ako som vyčítal, štát prispieval na mimoškolskú činnosť 32 eur ročne. Po novom by to malo byť 50 eur mesačne. To je síce pekné, ale znovu jeden príklad.

V mojej osade je iba štvorročná škola a staršie deti musia cestovať. O nejakých krúžkoch ťažko možno hovoriť. Zároveň v osade žije aj viacero viacdetných rodín, ktorých všetky deti síce chodia do školy, ale rodičia často nevedia zohnať peniaze na základné životné potreby. A teraz im namiesto peňazí núkate krúžkovné.

Prednedávnom sme sa susedia v diskusii zhodli, že asi ideme založiť mimovládnu organizáciu, ktorá bude ponúkať krúžky pre všetky deti v dedine. Ja ich budem učiť novinárčine, sused automechanike a ďalší elektrikárčine. Pripomínam, že všetci sme odborníci v týchto oblastiach.

Keďže všetci poznáme všetkých v dedine, hneď im navrhneme aby deti zapísali do našich krúžkov a dali nám 50-eurové poukazy. Pri viac ako 100 deťoch v osade je to dobrý biznis, nielen pre nás ale aj pre rodičov. Ako? No jednoducho. Deti by na krúžky nemuseli chodiť a pri deľbe fifty-fifty by každému zostal pekný peniaz v peňaženke. Pri 6 až 7 deťoch je to pár stovák každý mesiac rodičom a nám každému možno aj tisícka. Pripomínam, že po novom krúžky nemusia byť zapojené do školskej siete a môžu ich poskytovať aj fyzické osoby.

Samozrejme, žiadny krúžok organizovať nebudem, ale nechcem veriť, že takto už teraz nerozmýšľa viacero jednotlivcov. Pozrime sa, čo sa dialo s turistickými preukazmi, teraz je to ešte jednoduchšie.

Pán minister Matovič, rozmyslite si to a pustite odborníkov, aby pomohli občanom v ťažkých chvíľach. Nechcem, aby ste vo svojej márnomyselnosti podľahli ponuke strany Hlas-SD, aby sa zviezla na vašom návrhu a „zlízla celú smotanu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMF Ministerstvo financií SR