Al-Džazíra protestuje proti zákazu, ide vraj o pomstu zo strany krajín

Al Jazeera America
Redakcia televízie Al-Džazíra. Foto: archívne, SITA/AP

JERUZALEM 7. augusta (WebNoviny.sk) – Panarabská televízia al-Džazíra v pondelok protestovala proti rozhodnutiu izraelskej vlády túto stanicu na území krajiny zakázať a odobrať akreditácie všetkým jej redaktorom.

Izrael, ktorý stanicu obvinil z podnecovania násilia, sa tak pripojil k piatim arabským krajinám, ktoré už dávnejšie stanicu obvinili z podpory terorizmu a extrémizmu. Samotná al-Džazíra tieto obvinenia odmieta a argumentuje, že ide len o pomstu zo strany krajín, ktorých vedeniu prekáža jej objektívne a slobodné spravodajstvo.

„Al-Džazíra odsudzuje rozhodnutie zo strany krajiny, ktorá o sebe tvrdí, že je jediným demokratickým štátom na Blízkom východe,“ reagovala televízia na pondelňajšie rozhodnutie Izraela.

Podľa jedného z jej popredných politických analytikov Marwana Bisharu je ironické, že Izrael nasleduje príklad arabských diktatúr. „Práve tieto diktatúry teraz kážu Izraelu, ako sa má správať k médiám a k ich povolovaniu. Izrael si necháva diktovať, čo má robiť, od arabských diktátorov,“ povedal v pondelok Bishara.

Izraelský minister komunikácií Ajúb Kara v pondelok informoval, že izraelských káblových a satelitných operátorov už požiadal, aby vysielanie al-Džazíry zablokovali. V krajine tiež pripravujú novelu zákona, ktorá by im umožnila televíziu zakázať úplne.

Al-Džazíra, ktorá vznikla v roku 1996, bola prvou arabskou satelitnou spravodajskou televíziou, ktorá ponúkla širšie spektrum názorov v regióne, pre ktorý sú typické skôr cenzurované štátne médiá.

Televízia podrobne pokrývala revolúcie počas Arabskej jari a bola tiež prvým arabským kanálom, ktorý dal vo vysielaní priestor izraelským funkcionárom a komentátorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom