Pandémia koronavírusu zmenila aj Vianoce v slovenských väzniciach

väzni, väznica
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Vianočný program počas sviatkov býva aj v prípade osôb umiestnených v ústavoch na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody spestrený rôznymi podujatiami, avšak tento rok budú všetky aktivity uskutočňované za dodržania prísne stanovených protiepidemických opatrení.

Vychádzky mimo ústav

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská, limitovaný je napríklad počet osôb, ktoré sa môžu na aktivitách zúčastniť. Aktuálne je podľa ZVJS na Slovensku väznených celkovo 10 534 osôb, z toho je 1 638 obvinených a 8 896 odsúdených. Spomedzi nich je 68 mladistvých osôb a 213 cudzincov.

„Mimoriadne voľno na opustenie ústavu, ktoré podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody možno udeliť odsúdenému formou disciplinárnej odmeny za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu, tento rok bude udelené tridsiatim odsúdeným. Počas Vianoc bude povolená vychádzka mimo ústav za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín ôsmim odsúdeným. Následne týchto tridsaťosem väznených osôb bude umiestnených po návrate do karantény a podrobí sa antigénovému testovaniu,” uviedla Kacvinská.

Duchovná a pastoračná služba

Obvinení a odsúdení majú podľa hovorkyne v ústavoch pri príležitosti vianočných sviatkov k dispozícii duchovnú službu a aj rozhovory a spovedanie zo strany väzenských kaplánov a pastorov. „O duchovnú alebo pastoračnú službu môže požiadať každá väznená osoba individuálne. Ďalej prostredníctvom rozhlasového alebo televízneho vysielania majú možnosť väznené osoby sledovať a počúvať priame prenosy sv. omší,” uviedla Kacvinská.

Počas sviatkov majú väznené osoby možnosť svoj voľný čas využívať aj na rôzne športové a záujmové aktivity a iné osvetové aktivity v podobe rôznych besied, prednášok, kvízov, rozhovorov. „Taktiež majú možnosť využitia turnajov, hrania spoločenských hier, či už individuálnou formou alebo v menších skupinkách. Všetky tieto športové alebo záujmové aktivity sú realizované v limitovanom počte vo vymedzených priestoroch,” zdôraznila.

Štedrá večera sa podáva o 17.00

Hovorkyňa tiež doplnila, že slávnostná štedrovečerná večera je naplánovaná v každom ústave od 17:00. Strava počas vianočných sviatkov je pritom prispôsobená náboženským a kultúrnym zvyklostiam, tradíciám a taktiež zdravotnému stavu.

„Pri vydávaní stravy budú dodržiavané nariadené prodiepidemické nariadenia. Ako dobre vieme, k vianočným sviatkom neodmysliteľné patrí zemiakový šalát, kapor, kapustnica a podobne. Dodržiavanie pôstu a zdržiavanie sa konzumácie jedla je na individuálnom zvážení a rozhodnutí väznenej osoby,” dodala Kacvinská.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Kacvinská
Firmy a inštitúcie ZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže