Paneurópska vysoká škola môže znovu prijímať študentov práva

študenti, aula, vysoká škola
ilustračné foto Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy môže naďalej prijímať nových študentov. Platí to pre uchádzačov prvého ročníka bakalárskeho aj magisterského štúdia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to povedal dekan fakulty práva Paneurópskej vysokej školy Jaroslav Ivor.

Minister školstva Juraj Draxler pozastavil Paneurópskej vysokej škole v Bratislave akreditáciu študijného programu „právo“ v dennej aj v externej forme štúdia začiatkom mája. Pozastavenie akreditácie však bolo podľa školy nezákonné. Paneurópska vysoká škola preto podala žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutí ministra školstva.

Draxler dočasne odobral škole práva

Krajský súd v Bratislave následne 1. júla rozhodol o odložení vykonateľnosti rozhodnutí ministra školstva až do právoplatného rozhodnutia v samotnej veci. Fakulta práva tým dosiahla zachovanie už skôr priznaných práv v bakalárskom a magisterskom stupni štúdia práva a môže znova prijímať uchádzačov o štúdium. .

Minister školstva vydal rozhodnutie o dočasnom odobratí práv Paneurópskej vysokej školy v Bratislave na základe zistení Akreditačnej komisie. Podľa komisie fakulta uskutočňovala študijný program za iných podmienok, za akých bol akreditovaný.

Študijný program totiž poskytovali na miestach, ktoré neboli predmetom akreditácie, teda mimo sídla školy a fakulty a predovšetkým v Českej republike. Obsah študijného programu bol podľa komisie tiež pozmenený a uskutočňovali ho inak, než bol akreditovaný.

Minister neposkytol žiadne odôvodnenia

Dekan fakulty práva vo štvrtok tiež uviedol, že rozhodnutia ministra neobsahovali žiadne odôvodnenia, z ktorých by vyplývalo, čo fakulta porušila. Draxler podľa Ivora iba odkázal na nedostatky, ktoré boli vo vyjadrení Akreditačnej komisie. Nešpecifikoval však, ktoré nedostatky považuje za tak dôležité, aby pozastavil práva fakulty.

Podľa Ivorovho názoru, ak by si krajský súd zistil, že dôvody a rozhodnutie ministra sú zákonné, tak by takéto rozhodnutie nevydal. „Toto je rozhodnutie súdu, ktoré má zabrániť vzniku škôd v súvislosti s nezákonným rozhodnutím,“ tvrdí Ivor.

Vykonateľnosť nasledujúceho rozhodnutia krajského súdu nastúpi podľa Ivora až po samotnom rozhodnutí. Prvákov v bakalárskom a magisterskom stupni štúdia v nasledujúcom školskom roku sa teda akékoľvek rozhodnutie krajského súdu už týkať nebude.

Draxler hodnotí konanie školy ako nepremyslené

Rozhodnutie Paneurópskej vysokej školy obrátiť sa na súd vníma minister školstva Juraj Draxler ako nešťastné a nepremyslené. Vedenie vysokej školy podľa neho ohrozuje budúcnosť študentov, ktorí chcú nastúpiť do prvého ročníka bakalárskeho stupňa a ktorí by chceli pokračovať na magisterskom stupni štúdia. Draxler vo štvrtok povedal, že rozhodol v súlade s vyjadrením Akreditačnej komisie a nevzniesol žiadne nové pripomienky.

Ministerstvo školstva poslalo výhrady Paneurópskej vysokej školy na opätovné preskúmanie Akreditačnej komisie a tá dvojnásobne potvrdila svoje vyjadrenie. Nedostatky, ktoré Akreditačná komisia vyčítala škole vedenie školy podľa Draxlera dobre poznalo, keďže boli uvedené v hodnotiacej správe Akreditačnej komisie.

Paneurópska vysoká škola už vypracovala správu o odstránení zistených nedostatkov a doručila ju ministerstvu 11. júna. V tejto správe sa podľa Draxlera píše, že nedostatky škola odstráni k začiatku akademického roka 2015/2016. Ak by teda komisia v tomto momente preskúmavala skutkový stav, nemá možnosť overiť odstránenie nedostatkov, keďže samotná škola hovorí, že ich ešte len odstráni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Draxler
Firmy a inštitúcie PEVŠ Paneurópska vysoká škola