Paneurópska vysoká škola privítala svetovú špičku právnikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: PEVŠ

BRATISLAVA 1. augusta (WBN/PR) – Bratislava a Viedeň sa stali dejiskom dejiskom 19. Svetového kongresu Akadémie komparatívneho práva. Je ďalším pokračovaním spolupráce Paneurópskej vysokej školy a Viedenskej univerzity. Bratislavskej panelovej diskusie na tému „Vplyv systémových zmien v krajinách strednej a východnej Európy v oblasti právnej vedy a náuky“ sa zúčastnilo 80 právnických kapacít z celého sveta (spolu z 36 krajín). O prínosoch podujatia sme sa zhovárali so spoluorganizátorom podujatia a riaditeľom Odboru pre medzinárodné vzťahy PEVŠ, JUDr. Slavomírom Rudenkom, PhD.

PEVŠ bola spoluorganizátorom vrcholného právnického podujatia. Prečo?

Voľba miesta organizovania Svetového kongresu Medzinárodnej akadémie komparatívneho práva nebola náhodná. Po dlhých rokoch sa svetový kongres vrátil do Európy a v okamihu, keď sa usporiadateľom stala Viedenská univerzita, skrsla myšlienka participovať na organizovaní spoločne. Stalo sa tak jednak na základe nadštandardných vzťahov s Viedenskou univerzitou, jednak na základe blízkosti oboch hlavných miest. Predsa len, usporiadanie kongresu v dvoch krajinách súčasne sa už asi len tak ľahko nezopakuje.

Komparatívne právo je tak trochu neznámou. Viete ho, prosím, predstaviť širšej verejnosti?

Komparatívne právo je akoby výslednicou všetkých právnych odvetví. Kombinuje tak obchodné, občianske, ústavné, či trestné právo a to formulovaním teoretických, filozofických, metodologických prístupov, spoločných pre všetky právne poriadky sveta a porovnávaním odlišností medzi nimi. Preto je komparatívne. Porovnáva a vyhodnocuje rôzne javy, inštitúty a osobitosti v právnych poriadkoch.

Na Slovensko zavítali aj niektoré známe právnické osobnosti. Môžete ich predstaviť?

Diskutujúcimi lektormi boli významné právnické kapacity. Napríklad český ústavný právnik a dlhoročný sudca Českého ústavného súdu Pavel Holländer (ktorý pôsobí na PEVŠ), český právnik a sociológ, profesor na University of Wales (prednášal na Stanforde, Berkeley, University of California, či New York University) Jiří Přibáň a renomovaný maďarský odborník na ľudské práva, profesor práva na ELTE v Budapešti (ktorý pôsobil o. i. na univerzite v Princetone, či v Transatlantickej akadémii vo Washingtone D.C.) Gábor Halmai. Predsedajúcim bratislavského podujatia bol Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Jürgen Basedow, LL.M., generálny tajomník Medzinárodnej akadémie komparatívneho práva (IACL), profesor medzinárodného práva súkromného a výkonný riaditeľ Max Planck Inštitútu pre komparatívne a medzinárodné právo súkromné v Hamburgu. Odbornej časti sa zúčastnilo viac ako 80 právnických kapacít z 36 krajín.

Foto: PEVŠ

Panelová diskusia, ktorá bola súčasťou konferencie a prebiehala v Bratislave, sa venovala prioritne témam zmien lokálnej legislatívy. Ako hodnotíte priebeh akcie? Ako sú poznatky získané na konferencii použiteľné v slovenských podmienkach?

Z pohľadu PEVŠ bolo podujatie prelomové v jej 10-ročnej histórii. Privítala a hostila tie najvýznamnejšie právnické osobnosti z celého sveta. Tak povediac, smotánku medzi právnikmi. Pre Slovensko sú akcie tohto typu neoceniteľné. Hoci sme súčasťou EÚ, často sa v prístupoch k právu uzatvárame. Nechať na našu právnu kultúru nenásilným a vedeckým spôsobom pôsobiť iné vplyvy, môže byť pre vývoj slovenského práva len pozitívne. Na druhej strane, cudzie vplyvy príliš často prijímame nekriticky. Príkladov tohto prístupu je v našom právnom poriadku neúrekom. Vysoko odborná vedecká diskusia, ktorá môže mať inšpiratívnu povahu, sa preto javí ako veľmi vhodný prístup. Priebeh akcie však možno hodnotiť vysoko pozitívne z oboch strán. Účastníci podujatia mohli navštíviť krajinu, v ktorej ešte väčšina z nich nikdy nebola a v priebehu dňa diskutovať o najrôznejších témach. Podujatie

Paneurópska vysoká škola oslavuje desiate výročie, Kongres bol súčasťou osláv. Čo ďalšie pripravuje PEVŠ v najbližšom období?

Začiatkom septembra sa uskutoční Medzinárodná vedecká konferencia „PSYCHOLÓGIA – ŠKOLA – INKLÚZIA. Rešpektovanie rôznorodosti a individuality“. Konferencia sa koná pri príležitosti 10. výročia založenia Paneurópskej vysokej školy pod záštitou prof. PhDr. Teodora Kollárika, DrSc. dekana Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave v medzinárodnej spolupráci dr. Marianne Kant-Schaps EFPA Standing Committee Psychology in Education – N.E.P.E.S. Brusel, prof. Kevin Woods a prof. Peter Farrell University of Manchester. V druhej polovici októbra je naplánovaná Medzinárodná vedecká konferencia „Spoločnosť proti terorizmu“, ktorú organizuje Fakulta práva PEVŠ v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PEVŠ Paneurópska vysoká škola