Pápež František neprijal rezignáciu francúzskeho kardinála, ktorý neoznámil pedofíliu

Pápež František
Pápež František. Foto: SITA/AP

VATIKÁN 19. marca (WebNoviny.sk) – Pápež František odmietol prijať rezignáciu francúzskeho kardinála Phillippa Barbarina, arcibiskupa lyonského, po jeho podmienečnom odsúdení francúzskym súdom za neoznámenie pedofílie, uviedol v utorok Vatikán.

Ako povedal hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti, pápež František počas audiencie rezignáciu neprijal, namiesto toho Barbarina požiadal, nech robí to, čo je podľa neho najlepšie pre arcidiecézu. Kardinál si zobral čas na rozmyslenie.

Francúzsky súd uznal začiatkom marca vysokého predstaviteľa katolíckej cirkvi vinným z neoznámenia zločinu pedofílie u jedného z kňazov. K prekvapivému rozhodnutiu v tejto najsledovanejšej kauze sexuálneho zneužívania vo Francúzsku dospel súd v Lyone a Barbarinovi uložil šesťmesačný podmienečný trest odňatia slobody za to, že v období medzi júlom 2014 a júnom 2015 pedofíliu neoznámil. Údajné obete zneužívania kňazom Bernardom Preynatom uviedli, že Barbarin a iní cirkevní predstavitelia roky kryli správanie kňaza.

Kardinál Barbarin sa proti rozsudku odvolal, čo mohlo ovplyvniť pápeža Františka v jeho rozhodnutí rezignáciu neprijať. Minulý rok pápež František neochotne prijal rezignáciu jedného zo svojich kľúčových podporovateľov, washingtonského kardinála Donalda Wuerla, ktorému bola dokázaná účasť na zakrývaní sexuálneho zneužívania spred desiatok rokov. V podobnom prípade prijal tiež rezignáciu arcibiskupa z austrálskeho Adelaide Philipa Wilsona, ktorého neskôr súd oslobodil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František