Pápež slúžil svätú omšu v Šaštíne, na letisku sa s ním rozlúčila aj prezidentka Čaputová a odletel do Ríma (online)

PÁPEŽ: Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii
Pápež Františej počas slávnostnej svätej omše na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii. Šaštín-Stráže, 15. september 2021. Foto: SITA/AP

Pápež František v stredu 15. septembra ukončil svoju návštevu na Slovensku svätou omšou v mestečku Šaštín – Stráže a popoludní odletel do Ríma.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Svätý otec po svojom príchode prešiel pútnickým mestom v otvorenom papamobile, pričom pozdravoval pútnikov. Ľudia do vyhradených sektorov, na mieste kde sa konala svätá omša, prichádzali už od 22:00, najväčší nápor na vstup však bol až ráno.

Svoju apoštolskú cestu ukončil rozlúčkou na letisku v Bratislave o 13:30, odkiaľ odletel do Ríma. Na ploche letiska sa s ním rozlúčili okrem prezidentky Zuzany Čaputovej aj premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), primátor Bratislavy Matúš Vallo a predstavitelia duchovnej obce na Slovensku.

Pápež František pricestoval na návštevu Slovenska v nedeľu 12. septembra. V Bratislave navštívil prezidentku s predstaviteľmi politického, spoločenského a kultúrneho života. Navštívil centrum Sestier Matky Terezy a tiež židovskú komunitu.

V priebehu utorka v Prešove odslúžil omšu a v Košiciach sa stretol s rómskou komunitou na Luníku IX. Na košickom štadióne sa stretol s mladými.

Svoju návštevu Slovenska v stredu zavŕšil už spomínanou slávnostnou svätou omšou pri Národnej svätyni v Šaštíne.

Streda 15. septembra

  • Bratislava – Šaštín – Bratislava

9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne

10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne – Homília Svätého Otca

13:30 Rozlúčkový ceremoniál na letisku v Bratislave

13:45 Odlet do Ríma

Návšteva pápeža Františka na Slovensku – online (minúta po minúte)

  • streda 15. september

14:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Ďakujeme vám za pozornosť počas celých štyroch dní návštevy pápeža na Slovensku.

13:47 Lietadlo s pápežom Františkom odletelo z bratislavského letiska a nabralo smer Rím, kde má naplánovaný prílet o 15:30.

13:34 Pápež František vyšiel po schodoch do lietadla, otočil sa a na rozlúčku so Slovenskom zamával.

13:31 Pápeža Františka po červenom koberci odprevadila k lietadlu prezidentka Zuzana Čaputová. Pred nástupom na palubu lietadla Airbus A320-216 EI-DTM talianskej národnej leteckej spoločnosti Alitaliasa sa ešte hlava katolíckej cirkvi rozlúčila aj s prítomnými ústavnými činiteľmi – predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) aj predstavitelia duchovnej obce na Slovensku či bratislavským primátorom Matúšom Vallom.

13:12 Kolóna s pápežom Františkom už dorazila na bratislavské letisko.

12:17 „Príletu pápeža Františka predchádzali takmer dva mesiace intenzívneho plánovania a koordinácie našich zložiek s predstaviteľmi Kancelárie prezidenta SR, Úradu na ochranu ústavných činiteľov, so zástupcami leteckej spoločnosti Alitalia a s mnohými ďalšími,“ informoval hovorca bratislavského letiska Matúš Hrabovský.

Pope Slovakia
Účastníci čakajú na prílet pápeža Františka na bratislavskom letisku. Bratislava, 12. september 2021. Foto: SITA/AP Photo/Petr David Josek

11:53 Pápež František opúšťa Šaštín a presunie sa do Bratislavy, odkiaľ odlieta do Ríma.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:44 Na záver svätej omše v Šaštíne Svätý Otec František položil zlatú ružu k uctievanej soche Sedembolestnej Panny Márie. Rozlúčil sa tak s pútnickým mestom, aj so Slovenskom.

„Nastal čas rozlúčky s vašou krajinou. Pri tejto Eucharistii som vzdával Bohu vdaku za to, že mi umožnil príst sem medzi vás, ako aj za to, že som mohol ukoncit svoju pút v nábožnom objatí vášho ludu spolocným slávením dôležitého náboženského a štátneho sviatku vašej patrónky, Sedembolestnej Panny Márie,“ rozlúčil sa so Slovenskom pápež František.

Za návštevu nielen Šaštína, ale aj Bratislavy, Prešova a Košíc mu poďakoval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Vďaka, Svätý Otec, že ste nám znovu pripomenuli, že sa máme venovať chudobným, že si nesmieme prestať všímať tých, ktorí zaostali a potrebujú našu pomoc,“ povedal arcibiskup Zvolenský. Hlave katolíckej cirkvi poďakoval aj za stretnutie s mladými či za stretnutie s predstaviteľmi iných cirkví.

11:09 Na svätú omšu s pápežom Františkom prišlo na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, do pútnickeho mesta Šaštín viac ako 50-tisíc ľudí. Informoval o tom prípravný tím návštevy pápeža na Slovensku.

PÁPEŽ: Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii
Atmosféra pred príchodom Svätého Otca na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde pápež František odslúži pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii slávnostnú svätú omšu. Šaštín – Stráže 15. september 2021. Foto: SITA/Martin Medňanský

11:00 Pápež František nie je prvou hlavou katolíckej cirkvi, ktorá zavítala do Šaštína. Už v roku 1995 bol v pútnickom mestečku na západe Slovenska aj Svätý Otec Ján Pavol II. Do Šaštína prichádza ročne takmer 200 000 pútnikov, z toho asi 40 000 počas hlavnej národnej púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:19 Záchranná zdravotná služba a Slovenský červený kríž (SČK) v utorok 14. septembra na podujatí s pápežom v Košiciach a Prešove ošetrovali 35 účastníkov.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Rezort zdravotníctva v spolupráci so SČK a Záchrannou zdravotnou službou Košice koordinoval poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas všetkých podujatí so Svätým Otcom.

Eliášová priblížila, že počas bohoslužby v metropole Šariša bolo záchrankou a SČK na mieste ošetrených 22 účastníkov podujatia. „Pacienti sa sťažovali na bolesť hlavy, bolesť na hrudi či pokolapsový stav. Po poskytnutí pomoci od zdravotníkov nebol nutný ďalší prevoz do nemocnice,“ uviedla.

Zároveň doplnila, že na podobné zdravotné problémy sa sťažovali aj 13 účastníci podujatia v Košiciach. Na mieste ich bolo ošetrených 11 a ďalší dvaja boli prevezení do nemocnice.

10:00 Na otvorenom priestranstve pred desaťtisícmi pútnikov sa začala svätá omša.

9:28 Svätý otec prešiel pútnickým mestom v otvorenom papamobile, pričom pozdravoval pútnikov. Ľudia do vyhradených sektorov, na mieste kde sa bude konať svätá omša, prichádzali už od 22:00, najväčší nápor na vstup však bol až ráno. Na cestách v okolí Šaštína sa od skorého rána tvorili veľké kolóny, oveľa lepšie boli na tom tí, čo pricestovali vlakmi.

PÁPEŽ: Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii
Pristátie vrtuľníka pred príchodom Svätého Otca na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde pápež František odslúži pri príležitosti celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii slávnostnú svätú omšu. Šaštín – Stráže 15. september 2021. Foto: SITA/Martin Medňanský

9:15 Pápež František prichádza do Šaštína

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:05 Návšteva pápeža Františka v Košickom kraji priniesla pokoj, povzbudenie a pripomenutie, že ako spoločnosť dosiahneme viac, keď budeme držať spolu. Na margo pápežovej cesty na východ to poznamenal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Podľa jeho slov takýto odkaz spoločnosť potrebovala zvlášť v období pandémie, ktorá ju v posledných mesiacoch skôr rozdeľuje. Pri utorkovom odchode Svätého Otca z košického letiska sa mu župan poďakoval za návštevu a zároveň odovzdal dar. Išlo o kalich s paténou, ktoré vytvoril umelecký šperkár Marek Husovský. Liturgické predmety majú symbolizovať vďačnosť za dar blahorečenia Anny Kolesárovej.

„Vnímam veľkorysé gesto Svätého Otca, ktorý si pre svoju návštevu vybral aj miesta ako Luník IX, ktorého obyvatelia potrebujú nádej. Vďačný som i za povzbudenie mladých ľudí na Lokomotíve, pretože práve mladí sú nositeľmi hodnôt v našej krajine a potrebujú vzor,“ zbilancoval Trnka.

Do Košického kraja zavítal pápež po takmer dvadsiatich rokoch. Ten sa na návštevu Svätého Otca podľa Trnku pripravoval dlho. Krajská výjazdová služba podľa jeho slov pomáhala s očkovaním vo farnostiach. V utorok mali zase veriaci k dispozícii viac ako stovku autobusov, ktoré ich zvážali na stretnutie so Svätým Otcom zo všetkých kútov kraja.

S organizáciou pomáhali aj dobrovoľníci z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja. Trnka sa tak poďakoval všetkým, ktorí sa zapojili do pomoci, od cestárov, cez vodičov autobusov, zdravotníkov až po spomínaných dobrovoľníkov.

8:49 Priestory pre účastníkov stretnutia s pápežom Františkom v Šaštíne-Strážach otvoria organizátori už v utorok o 22:00. Ráno o 4:00 bol sprístupnený aj sektor pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, ale preukážu sa potvrdením o negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia. Konferencia biskupov Slovenska informovala, že na svätú omšu s pápežom Františkom v Šaštíne sa zaregistrovalo približne 50-tisíc ľudí. O pútnikov sa postará 1 500 dobrovoľníkov, ktorí ich nasmerujú do správnych sektorov, k dispozícii budú aj stovky policajtov.

8:33 Mestečko Šaštín – Stráže, kde pápež odslúži svätú omšu leží asi 15 kilometrov od západných hraníc Slovenska, má stáročnú pútnickú tradíciu. Každoročne hostí asi 200 domácich a 40 zahraničných pútí.

Celkovo príde ročne takmer 200 000 pútnikov, z toho asi 40 000 počas hlavnej národnej púte na sviatok Sedembolestnej Panny Márie (15. septembra). Najvýznamnejšími návštevami moderných pútnikov boli Matka Tereza z Kalkaty (1987) a Svätý Otec Ján Pavol II., ktorý sa modlil v Bazilike počas svojej druhej pastoračnej návštevy Slovenska v roku 1995.

Tradícia pútí do Šaštína je spojená s mariánskou úctou. Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, sa za svojho manžela zvykla modliť pred obrazom Panny Márie, ktorý visel na strome neďaleko hradu. Ako vďaku za obrátenie dala v roku 1564 postaviť sochu Sedembolestnej Panny Márie.

V roku 1762 bola socha slávnostne prenesená na hlavný oltár baziliky. Cisárovná Mária Terézia sa na obrade zúčastnila ako podporovateľka stavby samotnej baziliky. V roku 1927 vyhlásil pápež Pius XI. Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska.

8:16 Polícia v súvislosti s návštevou pápeža Františka v Šaštíne – Strážach upozorňuje na zhustenú premávku v okolí tohto mesta v okrese Senica. Vodiči musia rátať so zdržaním predovšetkým zo smeru od Senice.

„Odporúčame využiť iné príjazdové trasy. Od Holíča na Petrovu Ves, od Kútov na obec Čáry. Od Trnavy využiť cestu cez Bukovú, Prievaly, Plavecký Mikuláš, Lakšársku Novú Ves a Borský Mikuláš. Od Malaciek odporúčame použiť aj cestu v smere Sekule, Borský Svätý Jur a Šaštín – Stráže,“ informovala Denisa Bárdyová z Prezídia Policajného zboru SR. Vodiči, ktorí stoja pred obcou Sobotište, majú využiť na presun trasu Holíč – Petrova Ves – Šaštín -Stráže.

7:23 Mesto Šaštín-Stráže je v stredu 15. septembra od rána pre dopravu uzavreté, vodiči môžu využiť 13 záchytných parkovísk pre osobné autá a štyri pre autobusy.

Dopravné obmedzenia, Šaštín, návšteva pápeža na Slovensku

7:15 Polícia aj v stredu upozorňuje na dopravné obmedzenia v Bratislave. Predpoludním musia vodiči počítať so zdržaním v okolí Horského parku, v Mlynskej doline, na Lamačskej ceste a na diaľnici D2 v smere do Českej republiky (ČR). Popoludní na diaľnici D2 v smere z ČR do Bratislavy a na diaľničnom obchvate D1.

Dopravné obmedzenia, Bratislava, návšteva pápeža na Slovensku

7:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) z návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František