Pápež František sa pri ruinách kostolov v Mosule modlil za Iračanov, ktorí zomreli vo vojne

Pápež František
Pápež František sa modlil pri ruinách štyroch kostolov v meste Mosul. Foto: SITA/AP

Pápež František v nedeľu na severe Iraku vyzval na mierové spolužitie počas modlitby za Iračanov, ktorí zomreli vo vojne.

Hlava katolíckej cirkvi sa modlila pri ruinách štyroch kostolov v meste Mosul, ktoré bolo vážne poškodené počas vojny proti teroristickej organizácii Islamský štát.

Pápež prišiel podporiť komunitu kresťanov

Na sever Iraku pápež pricestoval počas záverečného dňa jeho historickej návštevy krajiny, aby podporil tamojšiu zmenšujúcu sa komunitu kresťanov.

V lete roku 2014, kedy militanti Islamského štátu obsadili rozsiahle oblasti severného Iraku, kresťania museli masovo opustiť svoje domovy. Po roku 2017, kedy bol Islamský štát porazený, sa do oblasti vrátila len malá časť kresťanov.

Pápež František ich chce povzbudiť, aby v krajine zostali a pomohli ju znovu vybudovať a obnoviť „spletito skonštruovaný koberec“ náboženských a etnických skupín.

Návšteva by mala povzbudiť kresťanov

Na námestí, na ktorom sa pápež modlil, sa nachádzajú ruiny štyroch rôznych kresťanských kostolov, sýrsko-katolíckeho, arménskeho apoštolského, sýrskeho pravoslávneho a chaldejského.

Vatikán dúfa, že historická návšteva povzbudí kresťanské komunity v Iraku, aby v krajine zostali napriek desaťročiam vojny a nestability.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František