Pápež František sa stretne s Putinom, do Vatikánu pozval aj lídrov katolíckej cirkvi z Ukrajiny

pápež František, Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin a pápež František. Foto: archívne, SITA/AP

VATIKÁN 6. júna (WebNoviny.sk) – Pápež František sa budúci mesiac stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Stane sa tak deň pred stretnutím lídrov katolíckej cirkvi z Ukrajiny vo Vatikáne, kde budú diskutovať o dôsledkoch schizmy medzi ruskou a ukrajinskou pravoslávnou cirkvou.

Pôjde o ich tretie stretnutie

Vatikán vo štvrtok potvrdil audienciu ruského prezidenta plánovanú na 4. júla. Pôjde o v poradí tretie stretnutie pápeža Františka s Putinom.

Minulý mesiac Vatikán oznámil, že František pozval na stretnutie 5. a 6. júla lídrov ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá je na Ukrajine minoritnou cirkvou lojálnou pápežovi. Cieľom stretnutia je podpora „v chúlostivej situácii, v ktorej sa Ukrajina nachádza„.

Oddelili sa od ruskej pravoslávnej cirkvi

Ukrajinská pravoslávna cirkev sa minulý rok formálne oddelila od ruskej pravoslávnej cirkvi. Schizmu uznal aj duchovný líder pravoslávnych kresťanov, ekumenický patriarcha Bartolomej I., ktorý je považovaný za „prvého medzi rovnými“ pravoslávnymi lídrami.

Ukrajinská cirkev spadala pod správu ruskej pravoslávnej cirkvi od konca 17. storočia. Výzvy na osamostatnenie sa vystupňovali po ruskej anexii Krymu v roku 2014.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež FrantišekVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Pravoslávna cirkev