Pápež v Prešove slúžil liturgiu aj nečakane zmenil program, v Košiciach pobozkal maličké dieťa a navštívil Luník IX (online)

Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s mladými na štadióne Lokomotíva. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP

Pápež František mal v utorok 14. septembra program v Prešove a v Košiciach. Po rannom odlete z Bratislavy do Košíc sa presunul do Prešova, kde pred Mestskou športovou halou v Prešove slúžil božskú liturgiu svätého Jána Zlatoústeho, ktorej predsedal a počas omše mal aj kázeň.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Popoludní sa pápež stretol s rómskou komunitou na košickom sídlisku Luník IX, kde sa prítomným krátko prihovoril a následne sa presunul na štadión Lokomotíva v Košiciach. Cestu lemovali tisícky ľudí, ktorí ho chceli aspoň takýmto spôsobom pozdraviť.

Priamo na štadióne sa už cestou k tribúne pohyboval na papamobile, prítomných zdravil a žehnal. Podľa organizátorov by na štadióne malo byť približne 21-tisíc ľudí. Dav ľudí mu nadšene mával a vítal ho aj s vlajkami. Podľa transparentov je zrejmé, že mladí a ďalší pútnici prišli za pápežom z mnohých častí Slovenska. Cestou tiež pobozkal maličké dieťa, ktoré mu podala ochranka. Na štadión prišlo niekoľko rodín s deťmi.

Pápež navštívil aj Hlavnú ulicu v Košiciach. „Svätý Otec navštívi aj pýchu nášho mesta, Hlavnú ulicu, a veríme, že aj Dóm sv. Alžbety. Je nám veľkou cťou,“ napísal košický primátor Jaroslav Polaček v utorok predpoludním na sociálnej sieti Facebook.

Svätý Otec sa v utorok v rámci návštevy Prešova po skončení liturgie nečakane zastavil aj v jezuitskom exercičnom dome. Vybral sa tam pozdraviť jeho zamestnancov. Tí sa tam starajú o ubytovanie kardinálov a biskupov v súvislosti s apoštolskou cestou pápeža. V utorok tam pripravujú obed pre 150 hostí. Pre agentúru SITA to potvrdil provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku Jozef Šofranko.

Utorok 14. septembra

  • Bratislava – Košice – Prešov – Košice – Bratislava

08:10 Odlet do Košíc

09:00 Prílet na letisko v Košiciach

10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove – Homília Svätého Otca

16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach – Pozdrav Svätého Otca

17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach – Príhovor Svätého Otca

18:30 Odlet do Bratislavy

19:30 Prílet na letisko v Bratislave

Auto so Svätým Otcom zastavilo priamo pri kuchyni. „Išiel priamo k zamestnancom, kde sa s nimi rozprával a poďakoval sa im za všetko. Chvíľočku tam s nimi zotrval,“ opísal Šofranko prekvapivú návštevu.

„Pri osobnom stretnutí v nedeľu sme ho informovali, že mu odovzdávame pozdrav od našich spolupracovníkov a zamestnancov, ktorí sa nebudú môcť v Prešove zúčastniť na liturgiu pre svoje povinnosti,“ uviedol provinciál. Keďže tí teda nemohli prísť za pápežom, on sa rozhodol prísť za nimi a pozdraviť ich.

Pápež sa s 54 členmi Spoločnosti Ježišovej, do ktorej sám patrí, stretol ešte v nedeľu podvečer v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Stretnutie trvalo hodinu a pol a podľa provinciála sa nieslo vo veľmi uvoľnenej a priateľskej atmosfére. Večer odletí z Košíc do Bratislavy na nunciatúru, kde je počas celej návštevy Slovenska ubytovaný.

Návšteva pápeža Františka na Slovensku – online (minúta po minúte)

  • utorok 14. september

19:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) v súvislosti s návštevou pápeža Františka na Slovensku sme ukončili. Aktuálne informácie vám prinesieme aj v stredu.

18:49 V stredu 15. septembra pápež František zakončí svoju návštevu Slovensku. Hlavným bodom jeho programu bude svätá omša pri Národnej svätyni v Šaštíne, ktorá sa začína o 10:00. Jeho odlet z Bratislavy je naplánovaný na 13:45. Ešte predtým bude na letisku rozlúčkový ceremoniál.

18:38 Pápež František sa v utorok vracia z východu Slovenska späť do Bratislavy na nunciatúru, kde je počas celej návštevy ubytovaný.

18:19 Predovšetkým na tému lásky, oslobodenia od kultúry provizórnosti, či sny a spoveď ako oslavu v nebi upriamil pozornosť pápež František vo svojom príhovore slovenským mladým na košickom štadióne Lokomotíva.

Odpovedal tak zároveň na otázky, ktoré mu položili mladí v závere svojich svedectiev, ktoré predniesli. Jeho príhovor bol zároveň aj živou komunikáciou s prítomnými mladými. Počas neho im kládol niekoľko otázok, mladí hlasne odpovedali. Mladým odkázal, aby domov prinášali radosť.

Pápež František v úvode príhovoru poukázal na to, že láska je najväčším snom v živote, ale nie lacným a ľahkým. V tomto smere sú podľa neho potrebné nové oči, ktoré sa nenechajú oklamať vzhľadom. „Priatelia, nebanalizujme lásku, pretože láska nie je len emócia a cit,“ povedal. Láska podľa jeho slov ani neznamená mať všetko a hneď, ale je vernosťou, darom a zodpovednosťou. Skutočnou originalitou a revolúciou je podľa neho oslobodiť sa od kultúry provizórnosti.

Mladých Svätý Otec poprosil, aby nenechali svoje dni plynúť ako epizódy v telenovele. „Keď snívate o láske, neverte v špeciálne efekty, ale v to, že každý z vás je výnimočný. Každý je darom a môže zo života urobiť dar. Ostatní, spoločnosť, chudobní na vás čakajú. Snívajte o kráse, ktorá presahuje vzhľad,“ povedal. Ďalej ich pozval, aby snívali bez strachu o založení rodiny, o dávaní života a výchove detí a strávení svojho života s iným človekom, a tiež, aby sa nehanbili za svoje slabosti. „Sny, ktoré máme, nám hovoria o živote, po ktorom túžime. Veľké sny nie sú silné auto, módne oblečenie, ani dovolenka,“ uviedol. Vystríhal tiež pred tými, ktorí predávajú ilúzie, označil ich za manipulátorov šťastia.

Pápež tiež mládeži poradil, aby nezabúdali na svoje korene a nachádzali si čas na starých rodičov. Za nebezpečenstvo označil súčasný život bez koreňov aj virtuálnosť, ktorú ponúka internet. Vystríhal tiež pred „fantazírovaním v prázdne“. Mladých poprosil, aby sa nenechali ovládnuť smútkom a nestali pesimistami. „Pesimizmus nás nakazí horkosťou a staneme sa starými, aj keď sme mladí,“ skonštatoval.

V závere príhovoru vyzval všetkých na štadióne, aby sa za neho nezabudli modliť. Potom sa im po slovensky za to poďakoval. Potom sa už s mladými pomodlil Otčenáš, a udelil všetkým svoje požehnanie.

Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s mladými na štadióne Lokomotíva. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP

17:46 Mládež tiež žije vo zvláštnom zmätku tejto doby. Zdôraznil to košický arcibiskup metropolita Bernard Bober vo svojom príhovore počas stretnutia s mladými na košickom štadióne Lokomotíva. Podľa neho cíti celé Slovensko veľkú radosť z osobnej prítomnosti pontifika. V košickej arcidiecéze je tento deň vnímaný ako chvíľa posilnenia a povzbudenia pre ich život. Bober zároveň poprial Svätému Otcovi, aby sa medzi účastníkmi stretnutia cítil ako doma.

„Všetci, no špeciálne mladí, žijeme dnes vo zvláštnom zmätku tejto doby, ktorý nie je ľahké zvládnuť,“ povedal Bober. Veľkým vzorom je však podľa jeho slov a hesla Apoštolskej cesty pre všetkých Panna Mária ako patrónka Slovenska. „Chceme sa jej podobať, predovšetkým v ochote byť nápomocní a vnímaví na potreby druhých,“ uviedol. Ďalšími vzormi sú podľa neho aj sv. Jozef a blahoslavená Anna Kolesárová so svojimi cnosťami, ktorá bola práve na štadióne v roku 2018 blahorečená.

„Svätý otče, vo vás vidíme vodcu a pastiera, ktorý nám v Kristovom mene ukazuje pravé a večné hodnoty a približuje nám skúsenosť Božieho milosrdenstva. Práve to tak veľmi potrebujeme zažiť,“ pokračoval košický arcibiskup. Poukázal na hlad po pápežových slová pre život a napredovanie. Zároveň sa mu v mene všetkých poďakoval za návštevu a stretnutie. „Prosím vás, aby ste nám dali silu a nasmerovanie v tejto dobe zmätku a napätia. Aby sme neboli viac zmätení, a vedeli nájsť ten pravý pevný bod, ktorý nám môže dať iba Ježiš,“ dodal. Po taliansky za veľkého potlesku dodal, že slovenskí mladí ho pozdravujú.

Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s mladými na štadióne Lokomotíva. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP

17:10 Svätý otec už dorazil na stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Cestu od sídliska Luník IX po štadión lemovali tisícky ľudí, ktorí ho chceli aspoň takýmto spôsobom pozdraviť. Priamo na štadióne sa už cestou k tribúne pohyboval na papamobile, prítomných zdravil a žehnal. Podľa organizátorov by na štadióne malo byť približne 21-tisíc ľudí. Dav ľudí mu nadšene mával a vítal ho aj s vlajkami. Podľa transparentov je zrejmé, že mladí a ďalší pútnici prišli za pápežom z mnohých častí Slovenska. Cestou tiež pobozkal maličké dieťa, ktoré mu podala ochranka. Na štadión prišlo niekoľko rodín s deťmi.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s mladými na štadióne Lokomotíva. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP

16:34 Saleziáni pápežovi Františkovi odovzdali dar, dva obrazy rómskych blahoslavených Emílie a Zefirína, ktorých autorom je riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy v Michalovciach Miroslav Capovčák. Svätý Otec dostal aj zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, vysokú asi 40 cm, ktorej originál sa nachádza v kostole na Luníku IX. Ďalej nasledovali svedectvá dvoch rómskych rodín a po nich príhovor pápeža. Následne sa Svätý Otec spoločne s Rómami pomodliť modlitbu Otče náš – Dade amaro – v rómskom jazyku.

Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s rómskou komunitou na priestranstve pred saleziánskym komunitným centrom na sídlisku Luník IX. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP.

16:15 Svätého Otca na sídlisku Luník IX na sídlisku provinciál saleziánov na Slovensku Peter Timko, direktor saleziánskej komunity na Luníku IX Peter Veselský a ďalší traja spolubratia Peter Žatkuľák, Marián Maťaťa a Jozef Gibala. Dve rómske deti mu odovzdali kvety.

Po piesni v rómskom jazyku následne pápeža krátko pozdravil Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov a moderátor Centra rómskej misie v Košiciach. Vo svojom príhovore priblížil pastoračnú prácu na Slovensku a jej históriu. Poďakoval sa aj zamestnávateľom, ktorí ponúkajú prácu Rómom, rovnako aj rodičom, ktorí prijali do pestúnskej starostlivosti rómske deti.

16:01 Pápež František dorazil na košické sídlisko Luník IX.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:53 Priestory pre účastníkov stretnutia s pápežom Františkom v Šaštíne-Strážach otvoria organizátori už v utorok o 22:00. Ráno o 4:00 bude sprístupnený aj sektor pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, ale preukážu sa potvrdením o negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia.

Konferencia biskupov Slovenska informovala, že na svätú omšu s pápežom Františkom v Šaštíne sa zaregistrovalo približne 50-tisíc ľudí. O pútnikov sa postará 1 500 dobrovoľníkov, ktorí ich nasmerujú do správnych sektorov, k dispozícii budú aj stovky policajtov. Mesto Šaštín-Stráže bude v stredu 15. septembra od rána pre dopravu uzavreté, vodiči môžu využiť 13 záchytných parkovísk pre osobné autá a štyri pre autobusy.

Svätý Otec František je na Slovensku od nedele 12. septembra. V nedeľu a pondelok mal program v Bratislave, dnes navštívil Prešov a Košice. V Šaštíne svoju pastoračnú návštevu Slovenska v stredu 15. septembra ukončí. Katolícka cirkev na Slovensku si v tento deň pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

V Šaštíne je v stredu už od 4:00 naplánovaný sprievodný program duchovného zamerania priamo na mieste, kde sa bude konať o 10:00 svätá omša. Stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi je pripravené na otvorenom priestranstve v tesnej blízkosti pútnickeho mestečka, odkiaľ je vidieť aj Baziliku Sedembolestnej Panny Márie. Architektom liturgického priestoru je Michal Bogár.

Do Šaštína vypraví Železničná spoločnosť Slovensko už od polnoci okrem riadnych aj mimoriadne vlaky. Trnavský samosprávny kraj zasa zabezpečil posilnenie autobusovej dopravy k mimoriadnym vlakom.

Šaštín je starobylé pútnické mesto. K národnej svätyni, ktorou je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, prichádzajú pútnici už po stáročia. Najväčšia púť sa koná vždy 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

14:21 Pápež František prejde aj Hlavnou ulicou v Košiciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:27 Na košickom sídlisku Luník IX sa pápež František stretne nielen s miestnymi Rómami, ale aj ďalšími z iných diecéz. Dokopy sa ich na utorkové podujatie zaregistrovalo viac ako dvetisíc.

Na piatich autobusoch prišli na Luník ešte pred svätou omšou dopoludnia aj Rómovia z Jarovníc v Sabinovskom okrese. „Prišli sme sa pozrieť na Svätého Otca, pretože sme ho ešte takto na živo nevideli. Chceme od neho dostať a prijať veľa milostí. Je to skvelý človek s dobrým srdcom,“ povedala pre SITA jedna z pútničok, Jana Giňová. Z rovnakej obce zavítala aj mladá rodinka. „Prišli sme pozrieť pápeža. Nie každý bol pápežom, ale tento je naozaj pápežom. Je ním srdcom. Je to nielen pápež, ale aj dobrý človek,“ povedal pre SITA otec rodiny Ivan, ktorý prišiel s manželkou, deťmi aj ďalšími členmi rodiny.

Mnohí z prítomných, nielen Rómovia, vyzdvihli prácu saleziánov na tomto sídlisku. „Robia tu veľký kus dobrej a ťažkej roboty a určite prinesie ovocie, verím tomu,“ povedala pre SITA Mária, ktorá pricestovala z Košíc.

Aj preto, že činnosť saleziánov pozná a ich komunity navštevuje, si vybrala účasť na podujatí na Luníku IX. namiesto štadióna. „Na povzbudenie je určite dobré, že Svätý Otec príde medzi Rómov,“ ocenila rozhodnutie pápeža prísť do rómskej komunity.

Z obce Lomnička na severe Slovenska prišli na stretnutie so Svätým Otcom veriaci aj s tamojším kňazom Martinom Pasiarom. Na starosti má v rámci pastorácie v tejto obci s prevažne rómskym obyvateľstvom viac ako tritisíc ľudí. Podľa jeho slov tam funguje práca s Rómami trinásť rokov, najmä s deťmi a mladými.

V utorok prišiel s osemdesiatkou tých, ktorí sa nechali zaočkovať. Ide prevažne o rodičov s deťmi. „Sami si nepomôžu, potrebujú našu pomoc,“ skonštatoval s tým, že stretnutie s pápežom ich viac ubezpečí, že sú súčasťou Cirkvi a nezabúda sa na nich. Pozdraviť pápeža prišli aj pútnici z Bardejova, a to na dvoch autobusoch. „Veľmi sa tešíme na Svätého Otca, už sme s ním boli aj v Ríme. Uvidíme, akým slovom nás povzbudí,“ povedala Andrea Drveňáková.

13:14 Svätý Otec sa v rámci návštevy Prešova po skončení liturgie nečakane zastavil aj v jezuitskom exercičnom dome. Vybral sa tam pozdraviť jeho zamestnancov. Tí sa tam starajú o ubytovanie kardinálov a biskupov v súvislosti s apoštolskou cestou pápeža. V utorok tam pripravujú obed pre 150 hostí. Pre agentúru SITA to potvrdil provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku Jozef Šofranko.

Auto so Svätým Otcom zastavilo priamo pri kuchyni. „Išiel priamo k zamestnancom, kde sa s nimi rozprával a poďakoval sa im za všetko. Chvíľočku tam s nimi zotrval,“ opísal Šofranko prekvapivú návštevu.

„Pri osobnom stretnutí v nedeľu sme ho informovali, že mu odovzdávame pozdrav od našich spolupracovníkov a zamestnancov, ktorí sa nebudú môcť v Prešove zúčastniť na liturgiu pre svoje povinnosti,“ uviedol provinciál. Keďže tí teda nemohli prísť za pápežom, on sa rozhodol prísť za nimi a pozdraviť ich.

Pápež sa s 54 členmi Spoločnosti Ježišovej, do ktorej sám patrí, stretol ešte v nedeľu podvečer v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Stretnutie trvalo hodinu a pol a podľa provinciála sa nieslo vo veľmi uvoľnenej a priateľskej atmosfére.

12:15 V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je „Peter z Ríma“ po celé storočia veľmi milovaný. Uviedol to vo svojej ďakovnej reči Svätému Otcovi Františkovi na záver svätej liturgie Jána Zlatoústeho v Prešove metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovský arcibiskup Ján Babjak.

„Modlime sa za Vás i za Vaše apoštolské dielo, ktoré konáte po celom svete a posilňujete bratov a sestry vo viere. Vieme, s akou láskou sa ujímate marginalizovaných ľudí, ako ich milujete, práve preto že trpia a pripodobňujú sa samému Ježišovi Kristovi, ktorý nás vykúpil svojou smrťou na kríži a slávnym zmŕtvychvstaním,“ uviedol Babjak pri príležitosti pápežovej návštevy katolíkov byzantského obradu na Slovensku v Prešove, kde sídli Gréckokatolícka metropolia sui iuris.

Arcibiskup pápežovi poďakoval za jeho silné slová. „Nesmierne sa tešíme Vašej návšteve, pri ktorej ste predsedali tejto svätej liturgii a radostnej zvesti, ktorú ste nám ohlásili. Budeme uvažovať nad Božím slovom, ktoré zaznelo z Vašich úst a z Vášho srdca a budeme si ho vštepovať do srdca, aby v nás roznecovalo ešte väčšiu lásku a vernosť k Pánu Ježišovi, k Presvätej Bohorodičke, k Ježišovmu krížu, i k Vám, drahý Svätý Otče,“ dodal Babjak.

12:06 Približne 150 dobrovoľníkov v utorok pomáha s organizáciou aktivít na sídlisku Luník IX v Košiciach pri príležitosti plánovanej návštevy pápeža Františka. Mnohí sem prišli nielen z východného Slovenska. Pomáhajú organizačne, usmerňujú médiá aj návštevníkov pri jednotlivých sektoroch a sledujú aj dodržiavanie protipandemických opatrení.

Dobrovoľníčka Marika z Topoľčian je v Košiciach od nedele, odchod má plánovaný na stredu. „Mala som túžbu vidieť bližšie Svätého Otca. Je to charizmatická osobnosť,“ uviedla pre agentúru SITA. Onedlho oslávi päťdesiate narodeniny, dobrovoľnícku činnosť a stretnutie s pápežom si dala ako darček k nim.

Dobrovoľníčka Eva z Košíc si spoluprácu s miestnymi Rómami počas prípravy na stretnutie a pomoci na Luníku pochvaľuje. „Iste, vnímali to ináč, chvíľu z toho možno mali stres, ale už v pondelok sme videli, že sa tešia. Priložili tiež ruku k dielu,“ povedala pre SITA. Dobrovoľníci ich ale museli požiadať, aby sa postarali o psov, ktorí na sídlisku pobehovali. Vyhoveli im a zatvorili ich. Pre Evu toto sídlisko nie je neznáme, jej dcéra pracovala ako dobrovoľníčka u saleziánov, ktorí sa tu starajú o pastoráciu Rómov.

V poobedňajších hodinách sa konal na sídlisku sprievodný program spolu so svätou omšou. Ten bude pokračovať aj popoludní. Hlavný program, teda návšteva Svätého Otca na sídlisku, bude na priestranstve pred Saleziánskym komunitným centrom v čase od 16:00 do 16:30. Dve hodiny pred príchodom Svätého Otca bude sídlisko uzavreté.

11:55 Pápež František v kázni upozornil aj na to, aby sme neobmedzovali kríž iba na predmet zbožnosti, a o to menej na politický symbol alebo na znak náboženského a sociálneho významu.

Pápež František v Prešove
Pápež František počas celebrovania svätej archijerejskej liturgie v Mestskej športovej hale v Prešove. Prešov, 14. september 2021. Foto: SITA/AP.

11:31 Hlavným odkazom Svätého Otca pri jeho návšteve Slovenska je podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK)Milana Majerského milosrdenstvo, ktoré spomína v každom príhovore.

„Je to naozaj o odpúšťaní a dobrom srdci v pohľade voči iným,“ skonštatoval prešovský župan, ktorý mal možnosť stretnúť sa s pápežom už v pondelok v Bratislave na prijatí osobnosti verejného a politického života. „Pápež František nás povzbudil slovami, že Slovensko je pohostinná krajina, čo je naozaj veľmi dobré a tu na východe zvlášť. Vidíte aj sami, že tá pohostinnosť a dobrosrdečnosť, ktorá tu je, je skvelá,“ uviedol Majerský a poďakoval všetkým organizátorom a dobrovoľníkom, ktorí podujatie v Prešove pripravili.

Spolu s predsedom PSK sa na svätej liturgii v Prešove zúčastňuje aj jeho manželka, europoslankyňa Miriam Lexmann (EĽS), podľa ktorej každý Svätý Otec, ktorého zažila, vždy odpovedal na výzvy danej doby. „Myslím si, že tento Svätý Otec nám chce poukázať, že niekam kráčame. Sme pútnici, ktorí ideme za svojím cieľom a nás tak upriamuje do budúcnosti a to sa mi veľmi páči. Aby sme sa zamysleli nad tým, aké kroky robíme a ktoré kroky vedú k akému cieľu. To je taká výzva aj pre Slovensko,“ uviedla Lexmann.

Europoslankyňa dodala, že pápež už v pondelok poukázal aj na to, že Slovensko bolo vždy stredom rôznych kultúr, kadiaľ prechádzali ľudia s rôznymi kultúrami a rôznymi zvykmi. „Je dobré si to uvedomiť, aby sme sa neuzatvárali do seba, ale otvárali svetu, aby sme zohrali úlohu, ktorú vo svete máme. A na to nás upozorňoval aj pápež Ján Pavol II. Vždy hovoril, že Slovensko má svoju úlohu vo svete a je dobré, aby sme si to opäť uvedomili a zamysleli sa, akú úlohu chceme vo svete opäť zohrať,“ dodala Lexmann.

11:04 Rómovia sa na stretnutie s pápežom Františkom pripravovali aj duchovne. A to deviatnikom, teda deväťdňovou modlitbou k dvom rómskym blahoslaveným, ktorú pripravil Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov.

„V rámci nej sme spoznávali život blahoslavených Zefirína a Emílie, španielskych mučeníkov, ktorí majú veľa spoločného aj s postavou Ježiša. A tiež samotná práca, bežná mravenčia robota, ktorú robíme, je dostatočnou prípravou,“ povedal pre agentúru SITA salezián Peter Žatkuľák.

Mučeníci Zefirín a Emília zomreli počas španielskej občianskej vojny v 30. rokoch 20. storočia. Zefirína ako prvého Róma vyhlásil za blahoslaveného v máji 1997 pápež Ján Pavol II. Emíliu vyhlásil za blahoslavenú pápež František v marci 2017. Práve spomínaných rómskych mučeníkov má pripomenúť aj dar, ktorý dnes saleziáni odovzdajú Svätému Otcovi. Ide o dva obrazy týchto blahoslavených a zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, ktorej originál sa nachádza v kostole na košickom Luníku.

Okrem duchovnej prípravy má za sebou sídlisko aj úpravy po vizuálnej stránke. Ešte vo štvrtok tam približne dvesto Rómov upratovalo a čistilo sídlisko. Podľa košického primátora Jaroslava Polačka (nezávislý) už Luník IX dávno nie je takým zanedbaným sídliskom, ako tomu bolo v minulosti. „Teším sa, že sme všetci vrátane pána starostu urobili maximum preto, aby sídlisko vyzeralo lepšie. Budem rád, ak vďaka Svätému otcovi budeme môcť celému Slovensku sprostredkovať, že Lunik IX spred 20 rokov sa nedá porovnať s tým, ako pekne to tam teraz vyzerá,“ uviedol primátor po kontrolných dňoch pred návštevou. Zároveň dodal, že nemá obavy z toho, že by bolo toto sídlisko po odchode pápeža horším alebo škaredším.

Saleziánska rodina pôsobí na poli pastorácie Rómov na Slovensku už 30 rokov. Prví saleziáni prišli na Luník IX v roku 2008, následne prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Ako informovali na svojej internetovej stránke, prvá časť, Kostol Zmŕtvychvstalého Krista, bol posvätený 30. októbra 2010. Druhá časť, mládežnícke stredisko, ktoré ponúka kultúru, voľnočasové a katechetické aktivity, bolo dané do užívania miestnym obyvateľom v roku 2012. Aktivity, na ktoré sa saleziáni na Luníku IX zameriavajú, majú prispievať k ľudskej a duchovnej zrelosti miestnych Rómov. Misijný tím pozostáva okrem štyroch saleziánov aj zo Sestier saleziánok a dobrovoľníkov.

10:28 Svätý Otec predsedá archijerejskej svätej liturgii. Božskú liturgiu Jána Zlatoústeho, ktorá je najviac používanou liturgiou v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, celebruje pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža, ktorý pripadá na dnešný deň. Jej súčasťou bude aj ohlásenie homílie Svätého Otca, ktorý na záver svätej liturgie udelí záverečné požehnanie a vykoná prepustenie. V závere liturgie ešte slávnostne korunuje ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila. Pápež počas svojej návštevy na Slovensku slávi dve eucharistické slávenia, okrem Prešova aj v stredu 15. septembra v Šaštíne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:25 Svätý Otec na miesto konania svätej liturgie na priestranstve pri Mestskej športovej hale už necelých desať minút pred plánovanou 10. hodinou. Následne veriacich pozdravil a požehnal z papamobilu, ktorým prešiel pomedzi jednotlivé sektory. Pápeža Františka vítalo približne 40-tisíc veriacich gréckokatolíckym pozdravom Sláva Isusu Christu, ale aj zvolaniami ´Radosť srdca prezrádza, Svätý Otec prichádza´ či ´Svätý Otče vitajte, požehnanie nám dajte´.

Pápež František v Prešove
Atmosféra v priestore pred Mestskou športovou halou v Prešove, kde bude celebrovať pápež František archijerejskú svätú liturgiu. Prešov, 14. september 2021. Foto: SITA/Viktor Zamborský

10:16 Pápež František v utorok navštívi aj Hlavnú ulicu v Košiciach. Uviedol to na sociálnej sieti primátor Košíc Jaroslav Polaček. Podľa jeho slov je to oficiálne potvrdené. „Svätý Otec navštívi aj pýchu nášho mesta, Hlavnú ulicu, a veríme, že aj Dóm sv. Alžbety. Je nám veľkou cťou,“ napísal primátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:09 Dopravné obmedzenia v Bratislave sa v utorok týkajú najmä miest presunov delegácií.

Ako na sociálnej sieti informovala bratislavská krajská polícia, v ranných hodinách bola obmedzená doprava v okolí Horského parku, v Mlynskej doline, na diaľnici D2 a diaľničnom obchvate D1. „V popoludňajších hodinách treba počítať so zdržaním hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnici D2 od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska, Mlynskú dolinu a v Starom meste okolie Horského parku,“ uvádza polícia.

V časoch medzi 19:00 a 20:00 bude obmedzenie na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka, smer SR pre nákladnú dopravu, na D2 od Pečni smerom k Mostu Lanfranconi a na Ivanskej ceste, obchvate D1, diaľnici D2, v Mlynskej doline, na križovatke Patrónka, Brnianskej ulici, Prokopa Veľkého a na Lesnej ulici.

Dopravné obmedzenia sa dotknú aj liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD). Linka 41 bude celý deň premávať v skrátenej trase Búdková – Depo Hroboňova. „Prestup na trolejbusy bude možný na oboch konečných zastávkach. Úsek Depo Hroboňova – Hlavná stanica nebude obsluhovaný,“ informuje Dopravný podnik Bratislava (DPB).

Linka 147 nebude vykonávať zachádzku na Kalváriu. Linky 201 a 202 budú premávať štandardne, avšak výjazdy a dojazdy oboch liniek medzi zastávkami Prokopa Veľkého a Pod stanicou budú premávať po obchádzkových trasách,“ uvádza DPB. Linka N37 nebude vykonávať zachádzky k Depu Hroboňova. V časoch dopravných obmedzení medzi 18:30 a 20:30 sa zmeny dotknú aj ostatných liniek, po trase presunu delegácií.

9:55 Príchod pápeža Františka do Prešova.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:27 V Prešove finalizujú posledné prípravy na príchod pápeža Františka. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michala Pavlišinoviča, zaplniť by sa malo celé priestranstvo pred Mestskou športovou halou, kde bude pápež predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho. Prítomných by malo byť odhadom takmer 40-tisíc ľudí vrátane pozvaných hostí, dobrovoľníkov a kňazov. „Máme viac ako 450 koncelebrujúcich kňazov, 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli. Prítomných bude aj takmer 150 rehoľníkov,“ uviedol Pavlišinovič.

Brány podujatia sa otvorili už o polnoci a zatvorili o 8:00. Veriacich sprevádza kultúrny a modlitebný program. Podľa hovorcu sa v noci podarilo vyriešiť aj problémy s doručovaním lístkov. „Celú noc pracovala firma, ktorá pre nás rieši lístky, a naozaj, dalo sa to do poriadku,“ skonštatoval Pavlišinovič. Vzhľadom na problémy sa ľuďom stačilo pri vstupe preukázať platnou registráciou a COVID passom.

Pôvodne organizátori predpokladali účasť 50-tisíc veriacich, napokon museli kapacitu priestoru znížiť. „Je to zapríčinené aj tým, že sme museli vyčleniť väčšiu plochu pre ľudí, ktorí prišli do OTP priestoru, pretože každý z nich potrebuje mať okolo seba dvojmetrový kruh. A teda tá plocha musela byť prispôsobená tej tisícke, ktorá je v OTP sektore, čo je na úkor asi 7-tisíc očkovaných ľudí,“ vysvetlil Pavlišinovič.

9:24 Pápež František sa z Prešova do Košíc vráti približne pred 13:00. Čaká ho tam súkromný obed v Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v centre mesta, ktorý bol otvorený v začiatkoch 19. storočia. V roku 1995 ho počas svojej apoštolskej cesty navštívil aj pápež Ján Pavol II. Dnes sa v ňom nachádza približne 50 študentov teológie.

9:06 Pápež František priletel do Košíc a presunie sa do Prešova. Na letisku pápeža Františka privítali  košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober, primátor Košíc Jaroslav Polaček a ďalšie miestne autority.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:49 Prešov už čaká na príchod pápeža Františka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:52 Počas príchodu Svätého Otca Františka do Prešova sa rozozvučia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste Prešov. Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, zvonenie sa začne o 9:50 a potrvá 10 minút.

„V našich srdciach je obrovská radosť z toho, že Svätý Otec František navštívi naše mesto a bude s nami sláviť Božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. Túto radosť chceme zvestovať všetkým ľuďom. Nástupca svätého Petra, o ktorom Ježiš Kristus povedal, že je skalou, na ktorej postaví svoju Cirkev, prichádza k nám a my chceme, aby celé mesto a celý kraj o tom vedeli a sprevádzali celé toto utorkové dopoludnie svojimi modlitbami,“ uviedol prešovský arcibiskup, metropolita Ján Babjak.

Po príchode Svätého Otca Františka do Prešova je naplánovaný prejazd papamobilom pomedzi sektory s pútnikmi a o 10.30 sa začne archijerejská svätá liturgia, ktorej bude predsedať pápež František.

7:36 Kapacita priestranstva pred Mestskou športovou halou v Prešove by počas archijerejskej svätej liturgie, ktorej bude v utorok 14. septembra predsedať pápež František, bude podľa organizátorov zaplnená.

Presné čísla však nezverejňujú, keďže stále doručujú lístky zaregistrovaným účastníkom. Pôvodná celková kapacita určená na zhruba 50-tisíc ľudí vzhľadom na otvorenie sektorov aj pre testovaných, respektíve po prekonaní koronavírusu, klesla. V rámci režimu OTP sa na svätej liturgii môže napokon zúčastniť tisíc ľudí. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Svätý Otec príde do Prešova v pápežskej kolóne o 10:00. Oznámia to zvony na kostoloch v meste. Pápeža privítajú deti oblečené v krojoch z regiónu Šariš starým slovanským zvykom – chlebom a soľou.

Okrem detí budú súčasťou uvítacieho ceremoniálu aj manželia Miroslav a Zuzana Kebovci. Práve Miroslav Keba zhotovil vo svojej dielni pápežský trón, na ktorom bude počas svätej liturgie sedieť Svätý Otec. „Keď sme rozmýšľali, kto bude vítať Svätého Otca v Prešove, skrsla nám myšlienka, nech je to apolitický človek, jednoducho niekto z ľudu, zároveň nech jeho srdce bije pre gréckokatolícku cirkev a nech vedie pekný rodinný život,“ povedal o kritériách výberu koordinátor príprav návštevy pápeža v Prešove Ľubomír Petrík.

Miroslav Keba s manželkou sú gréckokatolíci, ktorí žijú v obci Davidov (okres Vranov nad Topľou). Spoločne vychovávajú osem detí. „V Miroslavovi Kebovi sme videli ochotného človeka, ktorý sa ujal zodpovedne svojej úlohy a všetko v súvislosti s pápežský trónom riešil do najmenších detailov. Zároveň, keď si uvedomíme aj tú duchovnú paralelu, že v cirkvi slávime Rok sv. Jozefa, že samotné motto pápežskej návštevy nesie v sebe odkaz na sv. Jozefa, ktorý bol tesárom, podobne ako je povolanie Miroslavu Kebu, hneď sme si boli istí, že je to správne rozhodnutie,“ dodal Petrík.

Svätý Otec František navštívi Prešov v utorok 14. septembra na sviatok Povýšenia svätého Kríža. Na priestranstve pred Mestskou športovou halou bude sláviť Božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, na ktorej ohlási homíliu. V závere liturgie slávnostne korunuje ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred 351 rokmi zázračne slzila. Pápež počas svojej návštevy na Slovensku slávi dve eucharistické slávenia, okrem Prešova aj v Šaštíne – Strážach.

7:24 Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, čo mať so sebou na podujatia s pápežom Františkom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:12 V súvislosti s návštevou pápeža Františka sú v utorok dopravné obmedzenia aj v Košiciach.

So zdržaním je treba počítať v predpoludňajších hodinách najmä na príjazdovej ceste k letisku v košickej mestskej časti Pereš, ďalej na frekventovanom úseku Mosty VSS, Južnom nábreží, Prešovskej ceste a smerom na diaľnicu D1 smer Prešov. V čase obeda treba počítať so zdržaním na úseku v smere z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu a v popoludňajších hodinách najmä na frekventovaných úsekoch ako je sídlisko Mier, Južné nábrežie, Mosty VSS.

Dopravné obmedzenia, Košice, návšteva pápeža na Slovensku

7:05 Vodiči sa musia v Prešove pripraviť na dopravné obmedzenia.

V utorok 14. septembra je vylúčená doprava vozidiel nad 3,5 tony od križovatky ulíc Levočská a Obrancov mieru v úseku ulíc Obrancov mieru, Pod Kalváriou a Pražská. Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase. Úplná uzávierka sa od 6:00 až do ukončenia opatrení, teda zhruba do 17:00, dotkne aj jedného jazdného pásu na Pražskej ulici v úseku od okružnej križovatky ZVL po zimný štadión.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri sledovaní online prenosu (minúta po minúte) z návštevy pápeža Františka na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František