Pápež František vyzval v požehnaní Urbi et Orbi na zastavenie konfliktov v Sýrii aj Afrike

Pápež František
Pápež František počas veľkonočného požehnania Urbi et Orbi z Vatikánu. 1. apríl 2018 Foto: SITA/AP

VATIKÁN 1. apríla (WebNoviny.sk) – V tradičnom veľkonočnom požehnaní Urbi et Orbi (Mestu a svetu) pápež František vyzval na mier po celom svete. Vo svojom posolstve sa prihovoril za ukončenie krviprelievania v Sýrii, ďalších konfliktov na Blízkom východe či Afrike aj za dialóg na Kórejskom polostrove.

Príhovor katolíckej hlavy cirkvi, ktorý tradične predniesol z balkóna Baziliky svätého Petra, si na Námestí sv. Petra vo Vatikáne vypočuli tisícky veriacich, píše spravodajský portál BBC.

„Dnes úpenlivo prosíme o plody mieru na celom svete, počnúc našou milovanou a dlho trpiacou Sýriou, ktorej ľudia sú vyčerpaní zdá sa nekonečnou vojnou. Nech počas tejto Veľkej noci svetlo vzkrieseného Krista osvieti svedomie politických a vojenských lídrov, aby sa toto krviprelievanie rýchlo skončilo, aby sa rešpektovali humanitárne práva a aby vznikli opatrenia, ktoré by uľahčili prístup k potrebnej pomoci,“ vyjadril sa pápež. František tiež prosil za „zmierenie vo Svätej zemi“, Jemene a na celom Blízkom Východe, aby „dialóg a vzájomný rešpekt mali prednosť pred rozporom a násilím“.

Pápež tiež vyjadril nádej, že rozhovory medzi Severnou a Južnou Kóreou, ktorých cieľom je zmierniť dlhodobé napätie na Kórejskom polostrove, podporia „harmóniu a mier“. „Nech tí, ktorí sú priamo zodpovední konajú s múdrosťou a súdnosťou, aby podporili dobro kórejského ľudu a vybudovali vzťahy dôvery v medzinárodnom spoločenstve,“ povedal. František tiež vyjadril nádej v ukončenie násilností a rozporov v Ukrajine a Venezuele.

Pápež okrem iného uviedol, že kresťanské posolstvo dáva nádej sociálne slabým ľuďom, a to vrátane migrantov a utečencov, ktorí sú podľa neho „často odmietaní dnešnou kultúrou odpadu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František