Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
František, prvý latinskoamerický pápež v histórii, je treťou hlavou rímskokatolíckej cirkvi, ktorá pricestovala na Kubu. Stane sa vôbec prvým pápežom absolvujúcim návštevu metropoly rovnomennej provincie Holguín, kde vyrastala dvojica bratov a prezidentov, Raúl a Fidel Castrovci. Foto: SITA/AP
2. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Pápež menoval slovenského kňaza za svojho ceremoniára

BRATISLAVA 2. októbra (WebNoviny.sk) – Svätý Otec František v piatok vymenoval za pápežského ceremoniára kňaza Banskobystrickej diecézy Jána Dubinu.

Úlohou pápežských ceremoniárov je asistovať Svätému Otcovi počas posvätných slávení a tiež aj kardinálom pri významných príležitostiach. Každému kardinálovi po ustanovení v konzistóriu je pridelený jeden ceremoniár, ktorý mu asistuje počas slávení v meste Rím.

Pápežskí ceremoniári majú tiež za úlohu, pod vedením maestra pápežských liturgických slávení, pripravovať a viesť v Ríme všetky slávenia, ktoré sa konajú v mene pápeža. Počas Sede vacante pápežskí ceremoniári asistujú na generálnych kongregáciách kardinálov a vstupujú do konkláve, aby plnili im zverené úlohy.

Ján Dubina pochádza z obce Pažiť pri Partizánskom. Po teologických štúdiách v Kňazskom seminári v Badíne bol 19. júna 2004 vysvätený za kňaza pre Banskobystrickú diecézu. Po vysviacke pôsobil ako kaplán vo farnosti Banská Bystrica – mesto. Vtedajší banskobystrický biskup ho poslal na štúdiá liturgie do Ríma, kde v roku 2012 získal doktorát z posvätnej liturgie na Pápežskom ateneu sv. Anzelma. Od júla 2011 pracuje v Úrade liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza vo Vatikáne.

Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

Odporúčané články

Pápež stretol rodinu, čo za ním cestovala tisíce kilometrov Argentínska rodina dokončila 6-mesačnú púť za pápežom v USA

Témy

Diskusia

To by bolo málo - čiže .....jednomyselne..... Netreba ísť do AMERIKY, stačí pozerať a čítať o streľbe, zabíjaní, autonehodách, rozkradaní nášho spoločného majetku a EU fondov u nás doma za vlády bolševickej GORILY, ktorá keď pravica viac krát predložila návrh do parlamentu, aby aj politici a ich podporovatelia boli za... máš pravdu v amerikán demokracii to je len vraždenie a strelba kadetade,proste raj na zemi Skús niečo napísať o bolševických vladároch- kde ešte vládnu- sama chudoba a bolesť. ten argentínsky gender papa hlavne potrebuje doštudovať dejiny a zamyslieť sa nad svojou psou povinnosťou ako hlavy černokňažníkov nepodporovať armagedon tak ako to činí on
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...