Pápež navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Pápež navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz Birkenau
Pápež František je v Poľsku na päťdňovej návšteve, ktorá sa koná pri príležitosti Svetových dní mládeže (SDM) a potrvá do nedele. Foto: SITA/AP

Osvienčim 29. júla (WebNoviny.sk) – Pápež František dnes ako tretia hlava katolíckej cirkvi navštívil niekdajší koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského mesta Osvienčim, kde nacisti popravili vyše milióna ľudí, prevažne židov. Na rozdiel od svojich predchodcov Jána Pavla II. a Benedikta XVI. však František neposkytol verejné vyjadrenie.

František najskôr prešiel cez neslávne známu vstupnú bránu Auschwitzu s nápisom Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje). Následne sa papamobilom previezol okolo väzenských barakov a stretol sa s pamätníkmi, ktorým sa podarilo tento vyhladzovací tábor prežiť. Každému z nich podal ruku a pobozkal obe líca. S viacerými si tiež vymenil zopár slov, uviedla agentúra AP.

Po tomto emotívnom stretnutí zapálil sviečku pri stene smrti, kde nacisti väzňov popravovali. Neskôr pokľakol a v tichosti sa pomodlil v tzv. cele smrti – hladovej komore, kde zomrel poľský františkánsky mních Maximilián Kolbe, ktorý obetoval svoj život výmenou za záchranu iného muža. Následne sa František presunul do Birkenau (Brzezinka), ďalšej časti niekdajšieho rozľahlého koncentračného tábora, kde sa stretol s poľskými kresťanmi, ktorí počas druhej svetovej vojny riskovali svoje životy, aby pomohli židom. Pápež im potriasol rukou a každému z nich venoval malý darček zabalený v červenej škatuľke, približuje AP.

Išlo o vôbec prvé stretnutie hlavy katolíckej cirkvi s ľuďmi patriacimi k tzv. Spravodlivým medzi národmi, čo je titul udeľovaný osobám, ktoré preukázateľne prispeli k záchrane židov. Pápežova návšteva v koncentračnom tábore prebehla takmer v úplnom tichu, pričom jediným verejným odkazom, ktorý po sebe na mieste zanechal, bola správa v pamätnej knihe návštev. „Pane, zmiluj sa nad svojím ľudom. Pane, odpusti takú krutosť,“ napísal do nej František v španielčine.

Pápež František je v Poľsku na päťdňovej návšteve, ktorá sa koná pri príležitosti Svetových dní mládeže (SDM) a potrvá do nedele. Po návšteve koncentračného tábora sa pápež vracia do Krakova, kde sa ešte dnes zúčastní na krížovej ceste s účastníkmi SDM. K tým prehovoril už vo štvrtok, pričom ich vyzval, aby mali otvorené srdcia a súcitili s migrantmi, približuje spravodajská stanica BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František