Pápež odvolal Bezáka, aby obnovil kolegialitu medzi biskupmi

Jozef Kováčik
Jozef Kováčik (hovorca KBS) ukazuje originál listu od pápeža Benedikta XVI. k odvolaniu trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka počas TB po skončení zasadnutia Konferencie biskupov Slovenska, Donovaly, 8. november 2012. Foto: SITA/Ján Viazanička

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal v júli trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, pretože chcel obnoviť medzi slovenskými biskupmi účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu.

Vyplýva to z listu, ktorý 18. októbra pápež poslal predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému.

Starostlivo a vecne som sa oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou a po dlhej modlitbe nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu, ktorého 50. výročie otvorenia si pripomíname práve v tomto roku,“ napísal v liste, ktorý dnes na tlačovej besede zverejnili predstavitelia cirkvi.

Obrazom: Bratislava podporila Róberta Bezáka

Pápeža podržali biskupi

Pápež a dieťa
Foto: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

Pápež tiež veľmi ocenil prejav hlbokého cirkevného spoločenstva, ktoré mu predseda KBS, spolu s ostatnými členmi biskupskej konferencie, prejavili po „bolestnej záležitosti“ s Róbertom Bezákom. „Som presvedčený, že budete aj naďalej sprevádzať vášho spolubrata svojou modlitbou, v pravde a so záujmom,“ napísal Benedikt XVI.

Svätý Otec Benedikt XVI. 2. júla odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012. Za trnavského arcibiskupa bol 52-ročný Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna.

Vo funkcii vystriedal Jána Sokola. Až do vymenovania nového pastiera pre Trnavskú arcidiecézu bude jej pastoračným riadením poverený pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“. To znamená, že bude podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora je dočasným riešením.

Video: Robert Bezák oznamuje svoje dovolanie

Biskupi dôvody Bezákovho odvolania nepoznajú

Chovanec
Foto: SITA/Ján Viazanička
Zvolensky
Foto: SITA/Ján Viazanička

Konkrétne dôvody, ktoré viedli pápeža Benedikta XVI. k odvolaniu trnavského arcibiskupa Bezáka, sa slovenskí biskupi nedozvedeli ani z pápežovho listu, ktorý im k tejto veci poslal v októbri a ktorý dnes zverejnili.

Pripustil to na tlačovej besede po zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS) jej predseda, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

„Rozhodnutie Svätého otca je rozhodnutím, ktoré my rešpektujeme. Nie sme oboznámení s obsahom všetkých podkladov, ktoré Svätý otec starostlivo preštudoval,“ uviedol Zvolenský. Podotkol, že dôvody sú kryté tajomstvom, ktoré biskupi považujú za užitočné, pretože chránia dôstojnosť každého, o kom sa rozhoduje. „Logicky sa dá predpokladať, že museli existovať problémy, ak sa nimi Svätý otec zaoberal,“ dodal Zvolenský.

Na otázku, čo viedlo pápeža k formulácii, že treba obnoviť medzi biskupmi kolegialitu, Zvolenský uviedol, že nechce zachádzať do osobnej interpretácie a sú to dôvody, ktoré má pápež na základe starostlivo preštudovaných podkladov.

„Cítime situáciu ako veľmi bolestnú pre celú katolícku cirkev na Slovensku. Celá kauza je aj na moje osobné očisťovanie,“ povedal Zvolenský. Konkrétnejší byť odmietol s tým, že ide o jeho súkromnú záležitosť. Pojem osobné očisťovanie vysvetlil ako hlbšie spoznávanie pravdy o sebe samých.

Ako ďalej Zvolenský na otázky médií uviedol, arcibiskup Bezák informoval KBS už po niekoľkých mesiacoch od nástupu do vedenia Trnavskej arcidiecézy o vážnych nejasnostiach týkajúcich sa spravovania majetku arcidiecézy. Kolegovia biskupi mu odporučili štandardné postupy, ktoré sa v takýchto prípadoch v katolíckej cirkvi používajú a Zvolenský predpokladá, že ich Bezák aj použil.

Mikloško stále nemá jasno

František mikloško
Foto: SITA/Martin Havran

Rozhodnutie a list Svätého Otca Benedikta XVI. o odvolaní trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka katolícky a občiansky aktivista František Mikloško rešpektuje, ale dôvody a pozadie odvolania Bezáka podľa neho zostávajú nezodpovedané.

Mikloško ako prvý cez agentúru SITA koncom júna oznámil, že arcibiskup Bezák bude odvolaný.

Ako uviedol dnes, pozná tri zásadné verzie odvolania arcibiskupa, ktoré smerujú na najvyššie miesta Vatikánu a na základe ktorých sa mal aj pápež rozhodnúť.

„Poslednú mi naznačil biskup Ján Orosch, keď som ho navštívil 19. októbra v Trnave. Všetky tri sa dôvodmi líšia, nehovoriac o tom, že niektoré vážne uberajú na cti ľuďom v cirkvi. Zostáva zásadnou otázkou, ktorá z nich sa ako argumenty dostala na stôl Svätého Otca,“ povedal Mikloško pre agentúru SITA.

Bezák mal a má podľa Mikloška povesť dobrého a verného pastiera katolíckej cirkvi. Upozornil, že tesne pred jeho odvolaním sa ho listom zastalo 90 kňazov z jeho diecézy.

Tento list odovzdali nunciovi Mariovi Giordanovi, biskupovi Janovi Baxantovi, ktorý v Trnavskej arcidiecéze vykonával vizitáciu a arcibiskupovi Stanislavovi Zvolenskému.

„Bezáka sa po jeho odvolaní zastala konferencia vyšších predstavených mužských reholí, ktorá združuje všetky rehole na Slovensku,“ dodal Mikloško.

Obrazom: Zhromaždenie na podporu odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka

Podľa nezaradenej poslankyne Národnej rady SR Jany Žitňanskej, ktorá sa Bezáka zastala, spôsob ako oslovoval Bezák neveriacich, bol dobrý. Podľa nej práve Bezák začal robiť poriadky a začal spravovať diecézu spôsobom, ktorý nevyvolával zbytočné otázniky o netransparentnosti.

„Niekedy pravda nemusí byť príjemná, ale je viac ako kolegialita. Iný názor môže niekedy posúvať veci dopredu,“ uviedla v súvislosti s listom pápeža Žitňanská pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.František MikloškoJán OroschRóbert BezákStanislav Zvolenský