Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pápež František odsúdil terorizmus, všetky formy extrémizmu, ľahostajnosť voči utrpeniu migrantov i korupciu. Foto: SITA/AP
26. marca 2016 SprávySvet od SITASITA Diskusia(17)

Pápež: “Piláti” dneška si umývajú ruky nad osudmi migrantov

Vatikán 25. marca (WebNoviny.sk) – Pápež František počas veľkopiatkovej krížovej cesty v rímskom Koloseu odsúdil terorizmus, všetky formy extrémizmu, ľahostajnosť voči utrpeniu migrantov i korupciu, informovala agentúra DPA.

Tradičná pobožnosť sa konala iba tri dni po teroristických útokoch v Bruseli. Široké okolie niekdajšieho antického amfiteátra talianska polícia uzavrela, do akcie nasadila protiteroristické komandá a jednotky so psami vycvičenými na vyhľadávanie výbušnín a s detektormi kovov.

Desaťtisíce ľudí, ktorí sa chceli zúčastniť na večernej pobožnosti, sa museli z dôvodu bezpečnostných prehliadok dostaviť niekoľko hodín vopred. Podľa polície bola účasť “nad očakávania vysoká“, avšak bezpečnostné prehliadky prebiehali rýchlo a hladko.

Vo svojom príhovore pápež poukázal na rímskeho miestodržiteľa Poncia Piláta, ktorý pred dvoma tisícročiami nechal dav rozhodnúť o ukrižovaní Ježiša a sám si verejne umyl ruky v snahe zbaviť sa zodpovednosti. Pápež kritizoval “mnohých Pilátov” dnešných dní, ktorí si umývajú ruky hľadiac na osudy mužov, žien a detí “utekajúcich pred vojnou a násilím“.

Stredozemné a Egejské more, kde sa od januára utopilo 531 migrantov smerujúcich do Európy, nazval František “nenásytnými cintorínmi, ktoré odrážajú naše ľahostajné a uspaté svedomie“. Prítomní na tieto slová odpovedali potleskom a pokrikmi: “Viva il papa!” (Nech žije pápež!).

František v príhovore odsúdil aj “zlodejov a skorumpovaných verejných predstaviteľov” a ľudí hromadiacich bohatstvo nechávajúc chudobných “zomierať od hladu na prahu ich dverí“. Spomenul si aj na prenasledovaných kresťanov, ktorých “ruky barbarov zabíjajú, upaľujú, podrezávajú im krky a odrezávajú hlavy uprostred zbabelého ticha“.

Ó, Kristov kríž, vidíme ťa aj dnes v rôznych prejavoch fundamentalizmu a v terorizme páchanom prívržencami náboženstiev, ktoré znesväcujú meno Božie, zneužívajúc ho na odôvodnenie neslýchaného násilia,” povedal František v príhovore na záver krížovej cesty.

Zamyslenia k štrnástim zastaveniam krížovej cesty na tému “Boh je milosrdenstvo” pripravil arcibiskup z Perugie kardinál Gualtiero Bassetti. Medzi účastníkmi, ktorí na čele pobožnosti niesli kríž, bolo viacero duchovných i laikov, napríklad aj jeden Keňan, Číňanka, Stredoafričanka, viacero Juhoameričanov a dvaja Sýrčania.

Na Bielu sobotu večer pokračujú vo Vatikáne najdôležitejšie liturgické slávenia cirkevného roka tradičnou vigíliou vzkriesenia. Na Veľkonočnú nedeľu potom pápež po slávnostnej omši udelí napoludnie požehnanie “Urbi et orbi” – Mestu a svetu.

Odporúčané články

Pápež František je obľúbenejší než akýkoľvek súčasný politik Pápež umyl nohy utečencom. ‘Všetci sme bratia,’ povedal

Témy

Diskusia

VRAVI STALE Na to poukazuje furt. Vyjadril sa o predajcoch zbraní že oni vkasne robia,, 3 svetovú koordinovanu vojnu,, potom o škodlivosti Gender a Slobodomurárov,, uz v roku 2014 vravel ze treba zasiahnuť proti ISIS atď atď. Taktiež že mala hŕstka ľudí... Krajina Hlavné Európa a NATO zlihala. Popredavali zbrane kde kade. Od ISIS nakupovali ropu aby mali peniaze. Pri migrácii nič nevytvorili, žiadne solídne tábory. Kde by hbed zabasli teroristov proste nič. Tak načo sa stazujeme? Čo zlé povedal Povedal len čistú pravdu. Upozorňuje varuje pripomína, vyzýva... Potom urobia PR event, zbalia sa a idú za stráže, mramor, betón, oceľ do zlata a nabubrelej pompy. Verklíkujú dookola dvetisíc rokov starú udalosť. Bezo zmeny. Veď sa pre nich veľa nezmenilo. K tomu čo sa však v... IQ oooo Zavri zobák keď ničomu merozumies. Gemder viackrát a verejné odsúdil. A Európa s USA nemá rozbiť airan Libiu a vyznrojit ISIS
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Autolike.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...