Pápež podporil ambície Chorvátska na vstup do EÚ

Pápež
Foto: SITA, AP

ZÁHREB 4. júna (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. v sobotu počas návštevy Chorvátska podporil ambície tejto bývalej juhoslovanskej krajiny na vstup do Európskej únie. Zároveň však vyjadril pochopenie nad obavami Chorvátov zo „silnej centralizovanej byrokracie“.

„Váš národ už od počiatku formoval časť Európy a jedinečným spôsobom prispel k duchovným a morálnym hodnotám, ktoré po stáročia formovali každodenné životy a identitu európskych synov a sestier,“ vyhlásil Benedikt hneď po prílete na letisko v Záhrebe. „Dá sa ale rozumieť aj istému strachu zo silnej centralizovanej byrokracie a racionalistickej kultúry, ktorá neberie dostatočne do úvahy dejiny,“ dodal pápež.

Benedikt pricestoval v sobotu na historickú dvojdňovú návštevu Chorvátska, ktorej hlavným motívom je práve jeho podpora pre vstup krajiny do Európskej únie. Podľa pozorovateľov by totiž Vatikán rád priviedol do únie po Španielsku a Poľsku ďalšiu silne katolícku krajinu, kde sa k rímskokatolíckej cirkvi hlási 90 percent obyvateľstva. Chorvátsko by sa malo podľa všetkých predpokladov stať ďalším štátom, ktorý sa stane členom EÚ. Benediktov predchodca Ján Pavol II., ktorý bol známy svojou záľubou v cestovaní, navštívil Chorvátsko trikrát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Ján Pavol II.Pápež Benedikt XVI.