Pápež podstúpil tajnú operáciu, odslúži poslednú omšu

Benedikt_XVI.
Foto: SITA/AP

VATIKÁN 12. február (WEBNOVINY) – Vatikán po prvýkrát priznal, že pápež Benedikt XVI. má už dlhé roky pacemaker a že pred niekoľkými mesiacmi mu v tajnosti vymenili batériu.

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi povedal, že Benediktovi prístroj inštalovali dávno predtým, ako sa v roku 2005 stal pápežom. Nedávny lekársky zákrok označil za rutinný.

Taliansky denník Il Sole 24 uviedol, že pápežovi menili v prístroji na podporu činnosti srdca batériu pred tromi mesiacmi v nemocnici v Ríme.

Pápež Benedikt XVI. dá veriacim posledné zbohom na audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 27. februára, deň predtým, ako oficiálne odstúpi zo svojej funkcie. V utorok o tom informoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. „Posledná generálna audiencia sa uskutoční na námestí, keďže príde veľa ľudí,“ povedal Lombardi na tlačovom brífingu.

Obrazom: Život pápeža Benedikta XVI.

Hovorca tiež uviedol, že pápežova tradičná omša na popolcovú stredu 13. februára bude jeho poslednou náboženskou ceremóniou vo funkcii hlavy katolíckej cirkvi. Bohoslužba, ktorou si kresťania pripomenú začiatok pôstneho obdobia pred Veľkou nocou, sa uskutoční v Bazilike sv. Petra, aby sa tam vmestili veľké množstvá ľudí, ktorých príchod sa po oznámení rezignácie očakáva.

Vo štvrtok sa navyše uskutoční stretnutie s predstaviteľmi cirkvi z Ríma, s ktorými bude hovoriť o svojich skúsenostiach počas reformného Druhého vatikánskeho koncilu v 60. rokoch.

Pápež Benedikt XVI. v pondelok neočakávane oznámil, že 28. februára odstúpi zo svojho postu. Rozhodnutie zdôvodnil vysokým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. Osemdesiatpäťročný Benedikt je pritom prvou hlavou katolíckej cirkvi za posledných takmer 600 rokov, ktorá sa k takémuto kroku odhodlala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.