Pápež pred Vianocami omilostil odsúdeného komorníka

Pápež Benedikt XVI.
Pápež Benedikt XVI. Foto: SITA/AP

VATIKÁN 22. decembra (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. sa v sobotu ráno vybral do vatikánskeho väzenia za svojim bývalým komorníkom, aby mu osobne odpustil a udelil mu milosť.

Paolo Gabriele, ktorý si od konca októbra odpykával 18-mesačný trest, však bude musieť opustiť Vatikán. Hlava rímskokatolíckej cirkvi tak tesne pred vianočnými sviatkami vyhovela Gabrieleho žiadosti o milosť.

Podľa sobotňajšieho stanoviska Vatikánu išlo o „otcovské gesto smerom k mužovi, ktorý s pápežom zdieľal úzky vzťah po mnoho rokov“.

Gabrieleho zatkli v máji v rámci vyšetrovania úniku tajných vatikánskych dokumentov do médií. Benediktov komorník chcel podľa vlastných slov poukázať na intrigánsky boj o moc a na korupciu vo Vatikáne.

Vyšetrovateľom povedal, že sa rozhodol konať, pretože videl „zlo a korupciu všade v cirkvi“ a chcel ju pomôcť vykoreniť, pretože „pápež nebol dostatočne informovaný“. Gabriele tvrdil, že krádeže sa nedopustil a podľa vlastných slov je vinný len zo zneužitia dôvery pápeža. Na záver procesu vyhlásil, že konal „z lásky ku Kristovej cirkvi a pápežovi“. Proti verdiktu sa neodvolal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Paolo GabrielePápež Benedikt XVI.