Pápež prijal približne 5000 Rómov, z toho 100 zo Slovenska

Pápež prijal približne 5000 Rómov, z toho 100 zo Slovenska
Foto: SITA/AP

Vatikán 26. októbra (WebNoviny.sk) – Pápež František prijal dnes vo Vatikáne 5000 rómskych veriacich, medzi ktorými bolo aj približne 100 Rómov zo Slovenska. Ich návšteva Ríma sa uskutočnila v rámci Medzinárodnej rómskej púte. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity sa pápežovi prihovoril po rómsky.

Na príprave púte Rómov zo Slovenska spolupracoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity s arcibiskupským úradom v Košiciach. Na púti sa osobne zúčastní aj vládny splnomocnenec Peter Pollák. Ako zástupca Rómov zo Slovenskej republiky predniesol na audiencii s pápežom príhovor v rómskom jazyku.

Splnomocnenec vlády SR ešte pred návštevou Ríma prízvukoval, že stretnutie s najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi znamená povzbudenie pre celú rómsku komunitu. Poukazuje na to, že vplyv cirkví a náboženských spoločností v rómskych komunitách je veľký. „Tam, kde aktívne pôsobia registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, sa stanú zázraky v životoch ľudí, pretože úprimný záujem cirkví o Rómov žijúcich v osadách ich mení k lepšiemu,“ uviedol rómsky splnomocnenec.

Podľa agentúry Reuters, pápež pri príležitosti stretnutia s kresťanmi rómskeho pôvodu z Ameriky, Ázie a Európy odsúdil xenofóbiu a diskrimináciu európskych Rómov. Pripomenul však, že zodpovednosť sa očakáva aj od Rómov, čo by sa malo prejaviť najmä tým, že budú dodržiavať zákony a posielať svoje deti do škôl.

František, ktorý od svojho zvolenia v roku 2013 navštívil viacero provizórnych táborov v okrajových štvrtiach Ríma, opakovane odsúdil nevhodné podmienky, v ktorých mnohí z nich žijú. „Už nechceme byť svedkami rodinných tragédií, pri ktorých zomierajú deti od zimy alebo pri požiaroch,“ povedal pápež.

Na obranu práva rómskych komunít udržiavať svoje kultúrne tradície František uviedol, že nadišiel čas vykoreniť stáročné predsudky, predpojatosť a vzájomné nezhody, ktoré neraz tvoria základ diskriminácie, rasizmu a xenofóbie. Kresťanským rómskym spoločenstvám však zároveň pripomenul, že aj ony majú svoje povinnosti a mali by sa vyhýbať všetkému, čo nie je hodné kresťanov, teda neúprimnosti, spreneverám, podvodom a rozbrojom. Pápež vo svojom príhovore spomenul aj pašovanie drog, prevádzačstvo a zneužívanie rómskych detí, z ktorých mnohé žobrú v uliciach európskych veľkomiest. Podľa Františka je jednou z povinností štátu poskytovať vzdelanie, avšak dospelí sú povinní dozrieť na to, aby ich deti navštevovali školy.

Tohto roku uplynulo presne 50 rokov od historického stretnutia pápeža Pavla VI. s kočovnými Rómami v rímskej časti Pomezia. Išlo o prvú medzinárodnú púť Rómov, na ktorú prišli aj so svojimi duchovnými pastiermi.

Pri príležitosti tohto výročia Pápežská rada pre migrantov a cestujúcich preto zorganizovala 23.-26. októbra v Ríme Svetovú púť Rómov. Cieľom je pripomenúť otvorenosť Cirkvi voči Rómom a voči tým, čo žijú na okrajoch spoločnosti, čo osobitným gestom pred 50 rokmi preukázal pápež Pavol VI. Púť má byť tiež stretnutím kultúr a príležitosťou poukázať na históriu a hodnoty Rómov, ktorí sú často obeťami predsudkov a nevraživosti ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež FrantišekPeter Pollák