Pápež sa rozlúčil s veriacimi, pozdravil aj Slovákov

Pápež
Pápež Benedikt XVI. počas bohoslužby pri príležitosti osláv Popolcovej stredy. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 13. februára (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. počas stredajšej bohoslužby vyzval na zastavenie „náboženského pokrytectva“ a „súperenia“ v cirkvi.

Urobil tak počas pravdepodobne poslednej omše v pápežskom úrade a zároveň pri príležitosti Popolcovej stredy.

Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. sa pohyboval po Bazilike sv. Petra po mobilnej plošine vzhľadom k svojmu zdravotnému stavu. O bohoslužbu bol veľmi veľký záujem, pred bazilikou sa tvorili dlhé rady.

Rodák z Bavorska vyzval takmer 1,2 miliardy veriacich, aby boli vo svojej viere úprimní.

Obrazom: Pápež sa rozlúčil s veriacimi

Podľa jeho slov bola tvár cirkvi bola poznačená mnohými hriechmi, čím narážal na pedofilné kauzy kňazov, ale aj na kauzu „Vatikanleaks“. Tá odhalila mocenské boje vo Vatikáne.

Ešte predtým sa vo Vatikáne konala generálna audiencia, na ktorej pápež Benedikt XVI. svojim veriacim povedal dôvody jeho abdikácie. Pred 3500 ľuďmi v Aule Pavla VI. vysvetlil, že nemá dostatok síl, aby pokračoval v úrade. Rozhodol sa tak slobodne a pre „dobro cirkvi“.

Veriaci privítali pápeža so slzami v očiach, potleskom a skandovaním jeho mena. Počas audiencie ľudí vyzval, aby sa naďalej modlili za neho, cirkev a jeho nástupcu. Medzi veriacimi nechýbali ani slovenskí pútnici, tých pápež pozdravil v slovenčine.

Obrazom: Generálna audiencia pápeža

„Sme v Ríme v čase, ktorý vstúpi do histórie. Budeme preto prítomní na poslednom verejnom liturgickom slávení s Benediktom XVI.,“ informoval počas dňa František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcií, ktoré spolu s Radou pre laické apoštolské hnutia organizuje v týchto dňoch púť slovenských laických hnutí a združení k hrobu sv. Cyrila v Ríme.

Slovenskí pútnici sú v talianskom hlavnom meste od piatka minulého týždňa. Ich program vyvrcholí vo štvrtok, keď si na liturgickej slávnosti s kardinálom Jozefom Tomkom uctia pamiatku solúnskych vierozvestcov. Púť vedie bratislavský eparcha Peter Rusnák.

Pondelkové oznámenie zámeru Benedikta XVI. vzdať sa úradu ku koncu februára prekvapilo i bratislavského eparchu Petra Rusnáka, ktorý v týchto dňoch vedie účastníkov púte Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) a Rady pre laické apoštolské hnutia k hrobu sv. Cyrila v Ríme.

„Bolo to obrovské prekvapenie, ale na druhej strane, keď opadla vlna emócií, uvedomil som si, že je to akt veľkej odvahy, pokory a sebapoznania. Sme svedkami historickej udalosti v novodobých dejinách,“ povedal podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska eparcha Rusnák, ktorého správa zastihla pri návšteve rehoľných sestier baziliánok. „Myslíme na to, aby dožil chvíle, ktoré mu Boh dožičil,“ dodal predseda Rady pre laické apoštolské hnutia.

Obrazom: Najzaujímavejšie fotografie zo života pápeža Benedikta XVI.

Konkláve najskôr v polovici marca

Konkláve, ktoré rozhodne o nástupcovi pápeža Benedikta XVI., sa uskutoční najskôr 15. marca. V stredu o tom informoval Vatikán.

Zhromaždenie kardinálov, ktorí zvolia novú hlavu katolíckej cirkvi, sa začne 15. až 20 dní po tom, čo Benedikt zo svojej funkcie odstúpil, viedol hovorca Svätej stolice Federico Lombardi na tlačovej konferencii. Pápež ohlásil svoju rezignáciu na 28. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.