Pápež si predvolal nemeckého biskupa, kradol peniaze cirkvi

Pápež František v Brazílii
Pápež František vo štvrtok varoval latinskoamerické krajiny pred legalizáciou drog, čo je téma, o ktorej sa medzi tamojšími politikmi diskutuje čoraz častejšie. Foto: SITA/AP

RÍM 22. októbra (WEBNOVINY) – Pápež František si v pondelok predvolal nemeckého biskupa, ktorý dal za viac ako 30 miliónov eur vybudovať honosné sídlo diecézy, čo vyvolalo pobúrenie nielen v Nemecku, ale aj vo Vatikáne.

Limburský biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst má v rámci neho svoje súkromné priestory za milióny eur, čo je vo veľkom rozpore s politikou v marci zvoleného pontifika pôvodom z Argentíny.

Biskup okrem iného pobúril verejnosť aj zakúpením letenky prvej triedy pri svojej ceste za veriacimi do chudobnej Indie.

Očakáva sa preto, že František Elsta vyzve na rezignáciu. Vatikán to však odmietol potvrdiť a žiadne ďalšie podrobnosti neuviedol.

Elstov nový apartmán má hodnotu takmer tri milióny eur a disponuje aj kuchyňou s rozlohou 63 metrov štvorcových či vaňou za 15-tisíc eur. Peniaze naň mali putovať zo zdrojov diecézy, ktoré pochádzajú z daní z príjmov členov cirkvi. Takmer 23 miliónov nemeckých katolíkov dalo podľa nedeľňajších informácií týždenníka Spiegel v minulom roku katolíckej cirkvi viac ako päť miliárd eur. Spiegel zároveň tvrdí, že arcidiecézy ukrývajú účty s miliónmi eur a ich pokladníci v Kolíne či Mníchove ani sami nevedia o detailoch a alokácii všetkých prostriedkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež František