Pápež vo vianočnom posolstve žiadal mier pre Sýriu

Benedikt
Pápež Benedikt XVI. počas požehnania Urbi et Orbi Foto: SITA/AP

ATIKÁN 25. decembra (WEBNOVINY) – Pápež Benedikt XVI. v utorok opäť vyzval na zastavenie násilia v Sýrii a hľadanie „politického riešenia“ tamojšieho konfliktu.

Urobil tak v rámci tradičného vianočného posolstva, s ktorým vystúpil pred pútnikmi na vatikánskom Námestí svätého Petra.

Podľa hlavy rímskokatolíckej cirkvi, ktorej slová si priamo na mieste vypočulo približne 40-tisíc ľudí, je vo svete „nádej aj v tých najťažších časoch a v tých najťažších situáciách„.

Modlí sa preto za mier pre Sýrčanov „hlboko zranených a rozdelených konfliktom, ktorý nešetrí ani bezbranných a žne nevinné obete„.

Ešte raz žiadam o ukončenie krviprelievania (v Sýrii), uľahčenie prísunu pomoci k utečencom a vysídleným a dialóg v záujme hľadania politického riešenia konfliktu,“ vyhlásil pápež z balkóna svätopeterskej baziliky. Okrem zhromaždených pútnikov a turistov jeho posolstvo Urbi et Orbi (Mestu a svetu) sledovali milióny televíznych divákov na celom svete.

Benedikt nezabudol poukázať ani na pokračujúci izraelsko-palestínsky konflikt, aktuálne dianie vo viacerých častiach Afriky alebo v Číne. Nové vedenie komunistickej krajiny pritom vyzval, aby „si vážili príspevky“ jednotlivých náboženstiev, a vyjadril nádej, že „pomôžu vybudovať bratskú spoločnosť„.

Diplomatické vzťahy medzi Čínou a Vatikánom sú prerušené od roku 1951, keď Svätá stolica uznala vládu čínskych nacionalistov na Taiwane. Hoci v posledných rokoch došlo k zlepšeniu situácie a počet čínskych katolíkov sa zvýšil, pretrvávajú nezhody v otázke, ktorá strana má právomoc vysväcovať kňazov. K štátom riadenej katolíckej cirkvi sa podľa oficiálnych zdrojov hlási okolo 5,7 milióna Číňanov, nezávislé odhady však hovoria o 12 miliónoch ľudí verných Vatikánu.

Pápež na záver potešil pútnikov tradičným vianočným požehnaním v 65 jazykoch vrátane slovenčiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.