Pápež vystúpil v OSN, vyzval na väčšiu rovnosť medzi štátmi

Pápež František I.
Pápež počas vystúpenia pred svetovými lídrami taktiež vyjadril názor, že honba za materiálnymi ziskami a mocou viedla k zničeniu pozemských prírodných zdrojov na úkor obyvateľov žijúcich v hlbokej chudobe. Foto: SITA/AP

NEW YORK 25. septembra (WebNoviny.sk) – Pápež František vystúpil v piatok pred svetovými štátnikmi na pôde Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), kde poukázal na potrebu presadzovať „väčšiu rovnosť“ medzi krajinami a obmedziť zneužívanie moci.

„Skúsenosti z posledných 70 rokov… jasne ukazujú, že reforma a prispôsobenie sa dobe sú vždy nutné pri sledovaní konečného cieľa, ktorým je priznanie podielu a skutočného a spravodlivého vplyvu v rozhodovacích procesoch všetkým krajinám bez výnimky,“ cituje agentúra DPA z pápežovho vystúpenia na úvod tohtoročnej všeobecnej rozpravy VZ OSN v New Yorku.

Obrazom: Pápež František na návšteve USA

Pápež pochválil OSN

František tiež vyjadril pochvalu OSN za to, že počas svojej 70-ročnej existencie dosiahla pokrok v oblasti ľudských práv a vytvorila medzinárodné normy, čím „pomohla rozptýliť temnotu zmätku vyvolaného nespútanými ambíciami a kolektívnymi formami sebectva“.

„Iste, zostáva ešte vyriešiť mnohé vážne problémy, avšak je zrejmé, že bez všetkých týchto zásahov na medzinárodnej úrovni by ľudstvo nebolo schopné prežiť neobmedzené využívanie svojich vlastných možností,“ cituje Františka DPA.

Pápež počas vystúpenia pred svetovými lídrami taktiež vyjadril názor, že honba za materiálnymi ziskami a mocou viedla k zničeniu pozemských prírodných zdrojov na úkor obyvateľov žijúcich v hlbokej chudobe. Hovoril pritom o „práve na životné prostredie“, ktoré podľa neho ľudstvo nesmie zneužívať, uviedli agentúry Reuters a AP.

Prihovoril sa mi aj Pan Ki-mun

Pred Františkom sa účastníkom zasadnutia v newyorskom sídle OSN prihovoril jej generálny tajomník Pan Ki-mun, ktorý označil pápežovo vystúpenie za historické, keďže si ho vypočulo rekordných 154 hláv štátov alebo vlád.

Pri príležitosti pápežovej návštevy pred budovami OSN v New Yorku vôbec prvýkrát vyvesili vlajku Vatikánu, ktorý nie je členom tejto svetovej organizácie, má však štatút stáleho pozorovateľského štátu. Stalo sa tak vďaka iniciatíve Palestíny, ktorá je v štruktúre OSN takisto nečlenským pozorovateľským štátom.

Pápež František priletel do New Yorku v noci na piatok z Washingtonu v rámci svojej deväťdňovej návštevy Spojených štátov. Najľudnatejšie mesto USA už pred siedmimi rokmi hostilo pápeža Benedikta XVI. a v roku 1995 jeho predchodcu Jána Pavla II.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-munPápež František
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov