Pápež vyzval ľudí, aby napriek ťažkým časom neboli smutní

Na omšu s pápežom prišlo v Soule milión veriacich
Pápež František vo štvrtok pricestoval na historickú návštevu Južnej Kórey. Ide vôbec o prvú návštevu pápeža v oblasti východnej Ázie od roku 1999. Foto: SITA/AP

Vatikán 13. decembra (WebNoviny.sk) – Pápež František dnes, v tretiu adventnú nedeľu – známu aj ako radostná (gaudete) -, vyzval veriacich, aby sa nepoddávali smútku v ťažkých časoch. Nezmienil sa však pritom konkrétne o žiadnom z konfliktov pretrvávajúcich vo svete, uviedla agentúra AP. Vo svojej homílii, ktorú odslúžil v rímskej Bazilike sv. Jána v Lateráne, pápež prítomných vyzval, aby sa nenechali premôcť smútkom. „Povolená nie je žiadna forma smútku, aj keď naň máme dôvod, pretože je mnoho znepokojujúcich skutočností a mnohé formy násilia, ktoré ľudstvo zraňujú“.

V neskoršom príhovore k veriacim zhromaždeným na Námestí sv. Petra pápež povedal, že „treba mať odvahu hovoriť o radosti“. Pápež poukázal na to, že svet je zavalený problémami, ale kresťan je a musí byť podľa neho radostnou osobou. „Jeho radosť nie je povrchná, ani chvíľková, ale je hlboká a stála, lebo je darom Pána,“ zdôraznil pápež. Dodal, že „naša radosť vychádza z istoty, že Pán je blízko (…), so svojím milosrdenstvo a láskou“. Vyzval preto prítomných modliť sa za to, aby im Panna Mária dala silu prijať Boha a naučila ich „znášať utrpenie, aby sme potom dokázali znášať aj úsmev“.

Svätý otec komentoval aj prijatie záverečného dokumentu Konferencie OSN o klimatických zmenách (COP21), ktoré mnohí – ako zdôraznil – považujú za historické. Upozornil, že jeho uskutočnenie bude potrebovať „snahu a veľkorysosť zo strany každého, aby sa dostalo pozornosti tým, ktorí sú najzraniteľnejší“. Vyzval všetky štáty, aby pokračovali v začatej ceste solidarity. Pripomenul, že na budúci utorok sa v kenskom Nairobi začne konferencia Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Apeloval preto na zúčastnené štáty, aby ich rozhodnutia brali do úvahy potreby chudobných, ako aj legitímne očakávania menej rozvinutých krajín a všeobecné dobro celého ľudstva.

Pred veriacimi pápež na záver svojho príhovoru vyhlásil, že vo všetkých katedrálach sveta sa dnes otvorili Sväté brány. V tejto súvislosti vyjadril nádej, že mnohých ľudí to povzbudí k milosrdenstvu voči iným. Osobitne dnes pápež pozdravil väznených vo všetkých väzniciach sveta a vyzdvihol dialóg medzi katolíkmi a moslimami v rámci hnutia Focolare, lebo „všetci sme Božie deti“, ako zdôraznil.

Na záver príhovoru pápež už tradične vyzval prítomných, aby sa zaňho nezabudli modliť a zaželal im dobrú chuť k nedeľnému obedu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Panna MáriaPápež František