Pápež vzdal pred 100-tisíc pútnikmi hold Jánovi Pavlovi II.

Pápež František
Pápež František medzi pútnikmi. Foto: SITA/AP

VATIKÁN 22. októbra (WebNoviny.sk) – Pápež František pri generálnej audiencii pod otvoreným nebom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pripomenul, že takmer na hodinu presne bol pred 38 rokmi zvolený do funkcie jeho predchodca Ján Pavol II. Podľa odhadu Františka počúvalo asi 100.000 pútnikov, informovala tlačová agentúra DPA.

Generálna audiencia bola jednou z akcií Jubilejného roka milosrdenstva, 11-mesačného katolíckeho sviatku, ktorý sa končí 20. novembra. Veriacim ponúka osobitnú príležitosť uskutočniť púte a usilovať o milosť za svoje hriechy. „Presne pred 38 rokmi, takmer na hodinu, sa toto námestie zaplnilo slovami určenými všetkým ľuďom vo svete: Nebojte sa! Otvorte dvere Kristovi!,“ citoval Jána Pavla II. na začiatku jeho pontifikátu pápež František.

Ján Pavol II. bol zvolený do funkcie 16. októbra 1978 a oficiálne uvedený do funkcie o šesť dní neskôr. Zomrel v roku 2005 a s požehnaním pápeža Františka bol o deväť rokov nato, čo je rekordne krátky čas v moderných dejinách katolíckej cirkvi, vyhlásený za svätého.

Ján Pavol II. „bol pápežom hlbokej duchovnosti, formovanej tisícročným dedičstvom poľskej histórie a kultúry, prenášaným v duchu viery z jednej generácie na druhou. Toto dedičstvo bolo preňho zdrojom nádeje, sily a odvahy,“ povedal dnes František.

Ján Pavol II. sa narodil v Poľsku ako Karol Wojtyla a bol jedným z najcharizmatickejších moderných katolíckych vodcov. Je spomínaný kvôli svojim neúnavným cestám po svete, svojmu podielu na páde komunizmu a konzervatívnemu postoju k aktuálnym problémom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Pavol II.Pápež František