Paríž chce rezolúciu o Aleppe, Rusi zabili tisíce militantov

Sýria
V Aleppe aj v nedeľu prebiehali prudké boje medzi povstalcami a vládnymi silami po celej dĺžke frontovej línie, ktorá pretína strategicky dôležité mesto na dve časti. Foto: Syria Civil Defense White Helmets via AP

MOSKVA/PARÍŽ 7. októbra (WebNoviny.sk) – Ruská armáda uviedla, že od začiatku svojej vojenskej operácie v Sýrii pred rokom tam zabila približne 35-tisíc militantov. Informovala o tom tlačová agentúra AP. Námestník ministra obrany Anatolij Antonov v piatok povedal, že tento počet zahŕňa aj približne 2700 obyvateľov Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že v radoch extrémistického Islamského štátu a ďalších militantných skupín v Sýrii bojuje od 5000 do 7000 ľudí z Ruska a ďalších bývalých sovietskych republík. Rusko spustilo svoju leteckú operáciu v Sýrii pred rokom a zvrátilo tým beh vojny. Pomohlo sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi dobyť späť kľúčové územia. Podľa vyjadrenia Moskvy je cieľom operácie bojovať proti terorizmu.

Prímerie v Sýrii, na ktorom sa dohodli USA a Rusko, sa minulý mesiac rozpadlo, čo vážne narušilo vzťahy medzi oboma krajinami. Antonov obvinil zo zlyhania prímerie USA, informovala AP. Francúzsko chce presadiť v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu o zastavení krviprelievania v severosýrskom meste Aleppo. V New Yorku o tom v piatok informoval francúzsky veľvyslanec pri OSN Francois Delattre. Novinárom v sídle OSN povedal, že po týždni rokovaní „sme blízko momentu pravdy a teraz je na Bezpečnostnej rade a jej 15 členoch, aby prevzali svoju zodpovednosť“. Kedy by mala BR OSN o návrhu hlasovať, nespresnil.

Návrh rezolúcie požaduje okamžité prímerie v Aleppe a vyzýva na ukončenie všetkých vojenských letov nad mestom, v ktorom sýrske sily obliehajú asi štvrť milióna ľudí v oblastiach ovládaných povstalcami. Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin akýkoľvek zákaz letov odmietol a spochybnil, či by rezolúcia prijatá v tomto čase mohla priniesť nejaké výsledky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vitalij ČurkinVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Islamský štát