Paríž žiada odklad rozhovorov o voľnom obchode s USA

Vlajka
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. júla (WEBNOVINY) – Francúzsko navrhuje posunúť o dva týždne začiatok rozhovorov o zóne voľného obchodu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými.

Vláda v Paríži to zdôvodňuje podozreniami z tajného programu, v rámci ktorého Washington údajne odpočúval diplomatov EÚ a jej členských štátov.

„Nie je to otázka zdržiavania rokovaní,“ uviedla v stredu hovorkyňa vlády Najat Vallaud-Belkacem. „Na druhej strane sa nám zdá rozumné odložiť (rokovania) o niekoľko týždňov, aby sme sa vyhli akýmkoľvek kontroverziám, a mali čas na získanie informácií, o ktoré sme požiadali,“ dodala hovorkyňa.

Rokovania sa majú začať v pondelok vo Washingtone. Informácie z utajeného dokumentu, ktorý popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN zverejnil počas víkendu nemecký týždenník Spiegel.

Na otvorení rozhovorov s cieľom vytvoriť jednu z najambicióznejších zón voľného obchodu na svete sa dohodli Európska únia a Spojené štáty minulý mesiac. Podľa vyjadrení predstaviteľov americkej vlády a Európskej komisie by dohoda mohla byť hotová do konca roka 2014. USA a Európa predstavujú takmer polovicu celkového výkonu svetovej ekonomiky a tretinu globálneho obchodu.

Prvý pokus o transatlantickú obchodnú dohodu vznikol pred troma desaťročiami, v 90. rokoch 20. storočia však stroskotal na nesúhlase Francúzska. Paríž pohrozil zablokovaním rokovaní aj tentoraz, keď v snahe ochrániť francúzsky kultúrny priemysel svoj súhlas s rokovaniami podmienil vylúčením filmov a internetovej zábavy z mandátu vyjednávania. Francúzsko nakoniec súhlasilo s kompromisným návrhom Bruselu na dočasné ochranné obdobie pre toto odvetvie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom