Parkovanie v Košiciach zdražie, pozrite si ceny

Parkovanie
Parkovanie v centrálnej zóne mesta a na vybraných parkoviskách v okolí centra Košíc od 1. augusta spoplatnia. Základná sadzba je stanovená na 1 € za hodinu parkovania. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 23. júna (WEBNOVINY) – Harmonogram parkovania v Košiciach, vypracovaný firmou EEI, ktorá má v nájme parkoviská v Košiciach, poslanci na pondelňajšom rokovaní mestského zastupiteľstva schválili.

Zástupca EEI poslancov informoval, že požiadali o predĺženie termínu na realizáciu navrhnutých opatrení a postupov týkajúcich sa spoplatneného parkovania, ktoré mali byť ukončené do novembra tohto roku, až na 1. júla 2016. Doplnil, že dôvodom žiadosti o predĺženie termínu je problém s dodávkou technológií potrebných pre technické zabezpečenie systému parkovania.

Zavedú platené parkovanie v desiatich zónach

Podľa harmonogramu sa zavedie platené parkovanie v desiatich zónach s tým, že sa tam uplatnia štyri tarifné pásma poplatkov za parkovanie. Tarifná štruktúra uvažuje so štyrmi zónami krátkodobého parkovania so sadzbami od 0,5 do 1,5 eura za hodinu.

Parkovanie bude spoplatnené v pracovné dni od 7:30 do 18:00 a v sobotu od 13:00. Firma EEI chce vybudovať 730 nových parkovacích miest. Pokiaľ ide o fyzické osoby – rezidentov navrhuje pre nich parkovacie karty za prvé auto 35 eur, za druhé 70 a za tretie 150 eur. EEI navrhuje aj celoplošnú reguláciu spoplatneného parkovania na všetkých siedmich veľkých košických sídliskách.

Poslanci sa nevyhli slovným prestrelkám

Diskusia mestských poslancov k harmonogramu parkovania v meste sa nezaobišla bez slovných prestreliek a pripomienok.

Starosta košickej mestskej časti Sever Marián Gaj žiadal, aby z harmonogramu bolo vyňaté parkovisko pri obchodnom centre Merkúr. Jeho pozmeňujúci návrh neprešiel. Poslanec Špak navrhol, aby primátor podnikol všetky právne kroky vedúce k ukončeniu zmlúv so spoločnosťou EEI – ani tento návrh poslanci neprijali.

„To čo nám predložili ľudia z EEI má hlavu a pätu,“ povedal poslanec Alfonz Halenár a varoval, že keď ani teraz poslanci harmonogram neschvália, tak sa situácia v parkovaní bude iba zhoršovať.

Poslanec Marcel Gibóda kritizoval, že harmonogram neráta s nárazníkovou zónou v mestskej časti Sever – napríklad v okolí technickej univerzity, na Festivalovom námestí, na ulici Boženy Nemcovej. Oto Brixi povedal, že je lepšie schváliť niečo ako nič, lebo ďalej tu bude v chaos v parkovaní.

Nové nariadenie bude účinné od júla 2016

Poslanci sa pýtali, ako chce EEI zaručiť, že rezident s platnou kartou nájde pri dome parkovacie miesto. Zástupca spoločnosti EEI uviedol, že spoločnosť chce okrem nových parkovacích miest zmenou značenia súčasných parkovísk získať niekoľko stoviek nových parkovacích miest. Podľa jeho vyjadrenia by rezidenti nemali mať problém s parkovaním.

Poslanci prijali aj nové všeobecne záväzné nariadenie o parkovaní v meste Košice, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júla 2016. Toto nariadenie v súlade so schváleným harmonogramom parkovania upravuje spoplatnené parkovanie v Košiciach, vymedzuje zóny plateného parkovania (dočasného, ako aj rezidenčného, vrátane parkovacích kariet – rezidentskej a abonentskej), podmienky plateného parkovania, spôsob a výšku úhrady.

Zároveň určuje, ktoré vozidlá a ktoré subjekty za akých podmienok sú oslobodení od poplatkov. Zo všeobecne záväzného nariadenia vyplýva, že parkovací lístok zakúpený cez SMS bude o 20 percent drahší, čo poslanci kritizovali.

Ako uviedol zástupca EEI, je to prirážka, ktorú si účtuje mobilný operátor za túto službu. Poslanci neschválili návrh poslanca Jaroslava Polačeka na zmenu, aby obyvateľ nad 65 rokov mal nárok na zakúpenie prvej rezidentskej karty za zvýhodnených podmienok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom