Parlament odmietol sprísniť tresty pre užívateľov drog

Konope, cannabis, marihuana
Na Slovensku ľahká droga, v Česku je konope liekom. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 19. septembra (WEBNOVINY) – Parlament odmietol sprísniť tresty pre užívateľov drog.

Poslanci totiž odmietli návrh novely Trestného zákona, ktorý predložili členovia poslaneckého klubu OĽaNO.

Obyčajní ľudia návrhom reagovali na nedávno prijatú vládnu novelu Trestného zákona, ktorá znížila spodnú hranicu trestnej sadzby pri drogových deliktoch zo štyroch na tri roky.

Ministerstvo spravodlivosti znížilo dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

Prezident zákon nepodpísal

Táto zmena umožní odsúdenému vyhnúť sa väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad. Druhú šancu na slušný život tak dostanú ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu.

Novelu vrátil do parlamentu prezident Ivan Gašparovič, ktorý bol proti zníženiu hranice trestnej sadzby, keďže nezahŕňa len držanie, ale aj ďalšie spôsoby narábania s drogou. Parlament novelu opätovne schválil a prezidentovej požiadavke nevyhovel.

Cieľom návrhu preto podľa predkladateľov bolo napraviť škody, ktoré Slovensku a jeho občanom spôsobila v oblasti prevencie kriminality, najmä u mladých ľudí „drogová koalícia“ tvorená politickými stranami Smer-SD a SaS, ktoré 22. mája 2013 schválili novelu Trestného zákona. Igor Matovič, Erika Jurinová, Richard Vašečka, Martin Fecko, Branislav Škripek, Štefan Kuffa, Peter Pollák navrhovali, aby sa trestné sadzby vrátili do pôvodnej podoby.

Znamenalo by to, že kto neoprávnene vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie alebo dá prepraviť, kúpi, predá, vymení, zadováži alebo prechováva po akúkoľvek dobu omamnú látku, psychotropnú látku, jed alebo prekurzor alebo kto takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.

Díleri na slobode

Obyčajní sa domnievajú, že vládna novela umožnila zníženie trestnej sadzby osobám, ktoré sú dílermi drog, a nie ich užívateľmi. Zníženie trestnej sadzby sa podľa nich netýka len tzv. ľahkých drog (napr. marihuany), ale aj tvrdých drog, (heroín, pervitín), keďže novelizovaný § 172 Trestného zákona sa týka všetkých drog.

Zníženie trestnej sadzby nie je podľa OĽaNO len kozmetickou právnou úpravou, ale zásadnou zmenou kategórie trestu, ktorá dílerom drog umožní, aby napriek tomu, že obchodovali s drogami, dostali len podmienečný trest s probačnou (skúšobnou) lehotou a zostali tak na slobode namiesto toho, aby boli riadne potrestaní. Minister spravodlivosti Tomáš Borec opakovane tieto argumenty odmietal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav ŠkripekErika JurinováIgor MatovičIvan GašparovičMartin FeckoPeter PollákRichard VašečkaŠtefan KuffaTomáš Borec
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti