Foto: Parlament otvoril svoje brány, ľudia dávali poslancom aj ťažké otázky (aktualizované)

NR SR: Deň otvorených dverí
Deň otvorených dverí v Národnej rade Slovenskej republiky. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková - koláž WBN.
  • aktualizované 1. septembra 20:31

Bránami parlamentu počas nedeľňajšieho dňa otvorených dverí prešlo asi 10-tisíc návštevníkov. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca NR SR Tomáš Kostelník. Pred budovou parlamentu sa od rána tvorili rady ľudí, ktorí sa chceli stretnúť s poslancami. Stretnutie si pochvaľovali aj samotní poslanci.

V nedeľu sa ľuďom v Národnej rade Slovenskej republiky prihovárala koalícia aj opozícia. V príhovore, ktorým sa začal Deň otvorených dverí, to povedal predseda parlamentu Andrej Danko.

„Byť predsedom parlamentu je nielen cťou, ale aj zodpovednosťou. Po štyroch rokoch musím povedať, že tu pracujú úžasní ľudia, ktorí pripravujú zákony, aby vám nimi pomohli,“ povedal návštevníkom parlament a dodal, že pri nástupe do svojej funkcie zaviedol, aby bola počas rokovania v budove prítomná čestná stráž. „Chcem poďakovať všetkým vojakom, ktorí tu stoja. Verím, že moji nástupcovia to nezrušia,“ dodal.

Slávnostný ceremoniál vztýčenia vlajky

Brány parlamentu sa pre návštevníkov otvorili v nedeľu o 9:45. Pre verejnosť bol otvorený do 17:00. Bratislavský hrad svojich návštevníkov vítal od 10:00 do 18:00.

Kancelária NR SR pripravila bohatý program. Pre deti bola pripravená poznávacia cesta parlamentom a parlamentarizmom. O 11:55 bol slávnostný ceremoniál vztýčenia štátnej vlajky Slovenskej republiky pred budovou NR SR.

O 14:00 krstili prvý edukatívny komiks o slovenskom parlamentarizme, v ktorom deti hravou a zábavnou formou spoznajú základné štátne orgány, ich právomoci a históriu. Kancelária NR SR si pre návštevníkov pripravila aj tabule s kuriozitami.

NR SR: Deň otvorených dverí
Prvý edukatívny komiks o slovenskom parlamentarizme Dr. Knappík a jeho návšteva počas svojho krstu v rámci Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

„Sú to také miesta, o ktorých človek zrejme netušil, že sa v parlamente nachádzajú, alebo sa na ne viaže zaujímavý príbeh. Napríklad vysvetlenie telefónnych búdok, ktoré sú v parlamente, alebo poukázanie na povestný bankomat, z ktorého na Nový rok 2009 vybrali prvé eurá,“ uviedol Kostelník a dodal, že tradične sú otvorené aj rokovacia sála NR SR, Gremiálna miestnosť, kancelária predsedu NR SR.

Ľudia sa pýtali poslancov aj na dôchodky

Otvorené boli aj poslanecké kluby. „Našim priaznivcom rozdávame darčekové predmety, ale to najdôležitejšie je diskusia s ľuďmi. Narozdiel od politických diskusií je diskusia s ľuďmi o vecných problémoch, o tom, čo ich trápi. To je podľa mňa hlavný zmysel dňa otvorených dverí,“ povedal poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš. Podľa neho ľudí zaujímajú témy, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú, napríklad dôchodky.

Predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Eduard Heger uviedol, že deň otvorených dverí je dobrý nápad. „Ľudia môžu cítiť prácu poslanca. Niekedy sa pýtajú aj ťažké otázky, ale poslanec musí vedieť reagovať. Osobný kontakt je dôležitý,“ dodal Heger.

NR SR: Deň otvorených dverí
Miestnosť politického hnutia OĽaNO počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Poslanec NR SR Jozef Rajtár (SaS) bol prekvapený, koľko ľudí má o parlament a poslancov záujem. „Diskusia s ľudmi je veľmi podnetná, lebo ľudia vidia veci z iného uhla pohľadu ako my z parlamentu. Vždy sa dá niečo naučiť a poučiť sa,“ vysvetlil.

Šéf koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár považuje deň otvorených dverí za „trošku zbytočný“. Parlament by mal byť podľa neho pre ľudí otvorený denne. „Keď je rokovanie pléna, vždy prijímame skupiny ľudí. Je to aj ich parlament, nielen parlament poslancov. Lepšie by bolo, keby sem pravidelne v normálny deň chodili tí, ktorí majú záujem. Napríklad zo škôl. Nahlásia sa a môžu prísť,“ povedal a dodal, že ho prekvapilo, koľko ľudí im povedalo, že musia vydržať a dostať sa do parlamentu. „Ale boli aj takí, čo povedali, že musíte vydržať, ale my volíme iných,“ uzavrel predseda Mosta-Híd.

Reprezentačné priestory na Bratislavskom hrade

Na Bratislavskom hrade sprístupnili napríklad Reprezentačné priestory, v ktorých sa prijímajú významné návštevy na najvyššej štátnej úrovni. Tieto priestory slúžili na reprezentačné účely aj v minulosti. Využívala ich aj Mária Terézia.

NR SR: Deň otvorených dverí
Rytierska sieň na Bratislavskom hrade počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

„Pripravili sme aj jednu zaujímavosť. Na miesto, kde kedysi bol reálny trón Márie Terézie, odkiaľ panovala Rakúsko-Uhorsku, počas dňa otvorených dverí umiestnime repliku trónu. Ľudia sa tak budú môcť odfotiť na tróne, ktorý bude osadený medzi obrazmi našich vladárov, na mieste, kde sedela aj Mária Terézia,“ uviedol Kostelník.

NR SR: Deň otvorených dverí
Trón cisárovnej Márie Terézie počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Areál Národnej rady SR a Bratislavského hradu v nedeľu patril aj našim záchranným, či obranným zložkám, hasičom a aj policajtom, ktorí pripravili pre záujemcov bohatý program. Napríklad elitní policajti návštevníkom predviedli protiteroristický zásah.

NR SR: Deň otvorených dverí
Vozidlá Úradu na ochranu ústavných činiteľov počas Dňa otvorených dverí v Národnej rade SR pri príležitosti štátneho sviatku Deň Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kostelník