Parlament sa za oslobodenie poďakoval Sovietskemu zväzu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mimoriadna schôdza parlamentu o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi
Opoziční poslanci čakajú na poslancov NR SR strany Smer-SD pred začiatkom rokovania mimoriadnej 43. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 10. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Národná rada SR považuje víťazstvo nad nacizmom a fašizmom v druhej svetovej vojne za najvýznamnejšiu udalosť v dejinách 20. storočia, ktorú je potrebné si s úctou a vďakou pripomínať. Občania SR si hlboko vážia obete všetkých vojakov či partizánov a vyjadrujú hlbokú úctu všetkým žijúcim vojnovým veteránom, ktorí oslobodili naše územie od nacizmu, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok na podnet vládneho Smeru-SD schválil parlament. Za vyhlásenie hlasovalo zo 130 prítomných poslancov 124, šiesti nehlasovali, proti nehlasoval nikto.

Národná rada si ctí všetky civilné obete vojny

„NR SR vyjadruje úprimnú vďačnosť všetkým príslušníkom národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu, ktorí priniesli najväčšie obete, ako aj príslušníkom ďalších národov a národností, ktoré prispeli k porážke nacizmu,“ píše sa v uznesení. Zároveň vyjadruje úctu aj všetkým civilným obetiam a s hlbokou ľútosťou si pripomína pamiatku všetkých obetí ideológie nacizmu, ktoré počas druhej svetovej vojny boli prenasledované.

„NR SR vyzýva predstaviteľov európskych štátov, aby podporovali všetky kroky smerujúce k udržaniu mieru v Európe a aby mieru ako najvyššej civilizačnej hodnote podriadili všetky svoje slová, rozhodnutia a činy,“ uzatvára materiál.

Osuský chcel prejav vďačnosti preformulovať

Uzneseniu nepredchádzala diskusia, ako býva zvykom, poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák iba prečítal text vyhlásenia a potom sa hlasovalo. V minulosti sa o vyhláseniach NR SR napríklad k udalostiam v Černovej alebo genocíde Arménov diskutovalo. Daniel Lipšic sa predsedajúcej schôdze Jany Laššákovej (Smer-SD) pýtal, na základe akého ustanovenia rokovacieho poriadku sa rozprava nekonala.

Poslanec SaS Peter Osuský chcel preformulovať vyjadrenie úprimnej vďačnosti všetkým príslušníkom národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu, pretože tým Slovensko popiera celý západný odboj a aj zásluhy všetkých československých vojakov, ako bol napríklad generál Anton Petrák, ktorí bojovali proti fašizmu na západ od SR. Nezaradený poslanec Martin Chren chcel zasa navrhnúť, aby vyhlásenie okrem fašizmu odsúdilo aj totalitný komunistický režim.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicĽubomír PetrákMartin ChrenPeter Osuský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky