Aktualizované: Parlament schválil obedy zadarmo pre školákov, návrh opozície týkajúci sa penzistov neprešiel

Erik Tomáš, jedáleň
Zľava: Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš a ilustračná fotografia školskej jedálne. Foto: SITA - koláž WBN
  • aktualizované 4. decembra 13:51

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Žiaci posledného ročníka materských škôl budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a základné školy od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Predpokladá to novela zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú v utorok schválil parlament.

Návrh Smeru-SD zaviesť obedy zadarmo mal pôvodne platiť od 1. januára 2019 pre všetkých vyššie spomenutých. Dôvodom pozmeňujúcého návrhu posunúť účinnosť zákona pre základné školy na september, je podľa poslanca NR SR za stranu Smer-SD Erika Tomáša snaha o plynulé zavedenie opatrenia do praxe, aby sa naň školy mohli pripraviť.

Pri materských školách však predkladatelia návrhu neočakávajú problémy, keďže už v súčasnosti sa 94 percent detí na materských školách stravuje.

Opozičné návrhy neprešli

Poslankyňa NR SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Soňa Gáborčáková predložila k návrhu novely zákona pozmeňujúci návrh, ktorý hovoril o tom, že obedy zadarmo by mali mať aj penzisti v núdzi. Návrh parlament neschválil.

Zákonodardcovia neschválili ani iný opozičný návrh, a to z dielne hnutia Sme rodina. Hnutie navrhovalo, aby sa obedy zadarmo týkali aj osemročných gymnázií.

Podľa Tomáša sa v zahraničí, najmä v Škandinávii, zavedením obedov zadarmo zlepšilo stravovanie žiakov, dochádzka a dokonca aj výsledky v škole. Ak sa opatrenie osvedčí v praxi v materských a základných školách, zavedú ho aj na stredné školy.

Fica potešila podpora opozície

Predseda strany Smer-SD Robert Fico verí, že prezident Andrej Kiska schválenú novelu zákona o dotáciách, ktorá sa týka obedov zadarmo, nevráti parlamentu na opätovné prerokovanie.

Povedal to na tlačovej besede s tým, že ho teší, že návrh nezískal podporu len koaličných strán, ale aj časti opozície. „Za návrh hlasovalo 99 poslancov. To naznačuje, že v témach, ktoré sa týkajú rodiny, môžeme nájsť politický konsenzus,“ dodal Fico.

Podľa neho je toto opatrenie výsledkom filozofie strany. „Na jednej strane musíme robiť poriadok vo verejných financiách a na druhej strane sa s ľuďmi chceme podeliť o dobré hospodárske výsledky,“ uviedol.

Štát budú stáť 80 až 100 miliónov eur

Žiaci posledného ročníka materských škôl budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a žiaci základných škôl od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka.

Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Smer-SD chce, aby sa táto suma preplácala rodičom. Podľa Fica Združenie miest a obcí Slovenska sľúbilo, že urobí všetko pre to, aby sa nestalo, že bude niekto od rodičov pýtať viac ako 1,20 eura.

„Rodina s dvomi deťmi zaplatí denne za školský obed 2,40 eura, čo je 50 eur mesačne. Pri dvoch deťoch sa táto suma vyšplhá na sumu 500 eur,“ povedal predseda strany Smer-SD a dodal, že celkové náklady na obedy zadarmo sa odhadovali na 80 až 100 miliónov eur.

Tým, že sa účinnosť zákona v prípade základných škôl posunula na september 2019, Fico očakáva výrazné úspory.

Projekt ministerstva práce

Minister práce Ján Richter povedal, že zriaďovateľom, teda obciam a mestám, znížia režijné náklady na prípravu jedla.

„Jedna oblasť je technická, tú bude realizovať rezort školstva. Druhá vec sú ľudské zdroje. Ministerstvo práce pripravuje projekt, v rámci ktorého sme vyčlenili 8,5 milióna eur a sme pripravení zapojiť do projektu až 1 000 uchádzačov o prácu ako pomocnú silu do kuchyne. Počas dvanástich mesiacov by sme dotovali sumou 648,96 eura každého jedného zamestnanca, ktorý by sa zamestnal, a sumou 62,52 eura zamestnávateľa na náklady, ktoré s takýmto zamestnancom súvisia,“ vysvetlil Richter.

Podľa Fica ministerstvo financií prisľúbilo dva milióny eur pre najextrémnejšie oblasti, kde bude treba situáciu okamžite riešiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaJán RichterRobert FicoSoňa Gaborčáková
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SDZMOS Združenie miest a obcí Slovenska