Parlament schválil vyslanie piatich vojakov do Mali

V Žiline sa lúčili s vojakmi, čaká ich misia v Afganistane
Príslušníci Ozbrojených síl SR, odchádzajúci plniť úlohy do operácie Resolute Support v Afganistane počas slávnostného nástupu v areáli 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Žilina, 29. máj 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Slovensko vyšle vojakov do Mali. Na návrh ministerstva obrany dnes parlament odsúhlasil vyslanie maximálne päť vysokošpecializovaných vojenských expertov do výcvikovej misie European Union Training Mission Mali (EUTM MALI). Vyslaní budú na pol roka.

Slovensko tak reaguje na francúzsku požiadavku. Po teroristických útokoch v Paríži požiadali Francúzi partnerov o podporu prostredníctvom zapojenia sa do operácií EÚ a OSN v citlivých regiónoch sveta.

„Na základe požiadavky francúzskej strany vyšleme do Mali mentorský tím zameraný na poradenstvo a výcvik. Tento príspevok je zároveň aj vyjadrením solidarity s francúzskymi partnermi a napĺňaním európskych a demokratických hodnôt,“ povedal minister obrany SR Martin Glváč. O presných podmienkach nasadenia slovenských vojakov ešte rokujú s francúzskou stranou.

Bezpečnostná situácia v Malijskej republike zostáva napriek podpisu mierovej dohody z polovice roka 2015 krehká, čo potvrdzuje teroristický útok 20. novembra na hotel v hlavnom meste Bamako. Tento medializovaný útok je len jedným z mnohých útokov v krajine, uvádza sa v materiáli. Dodržiavanie mierovej dohody a stabilizácia bezpečnostnej situácie v krajine si vyžaduje aj medzinárodnú podporu.

EUTM MALI pôsobí v krajine od roku 2013 na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN a zameriava sa najmä na podporu štátnych orgánov. V misii pôsobia vojaci z 23 krajín vrátane Francúzska, Španielska, Nemecka, Belgicka, Veľkej Británie, Česka, Poľska, Talianska, Švédska či Fínska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Glváč
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyOzbrojené sily Slovenskej republiky