Parlament v tajnej voľbe opäť nezvolil predsedníčku nového protikorupčného úradu

Parlament, Národná rada SR
Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

Poslanci NR SR vo štvrtok v tajnom hlasovaní v opakovanej voľbe nezvolili predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Kandidátkami sú Zuzana Dlugošová a Monika Filipová. Ani jedna z nich nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Preto bude vykonaná nová voľba.

Pred komisiou predstavili svoje priority

Advokátka Zuzana Dlugošová, ktorá pôsobila aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, počas svojho vystúpenia pred výberovou komisiou začiatkom júna uviedla, že úrad chce budovať ako dôveryhodnú inštitúciu.

Chcem, aby verejnosť začala vnímať, že oznamovanie protispoločenskej činnosti nie je donášanie, ale správna vec,“ vyhlásila. Prvou vecou, ktorú by mal nový úrad vykonávať, je podľa nej osveta a informačná kampaň o význame boja proti korupcii.

Úradníčka z ministerstva vnútra Monika Filipová, ktorá je aktívna v občianskom združení Dobrý úradník, si za svoj hlavný cieľ stanovila obsadenie úradu profesionálmi.

Za dôležitú považuje osvetu o význame oznamovateľov korupcie, „že to nie je niekto negatívny, kto sa snaží robiť napriek„. Dodala, že medzi jej priority bude patriť spolupráca s občianskym sektorom alebo so zahraničnými inštitúciami.

Oznamovatelia nemajú byť perzekvovaní

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave.

Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní nadriadenými, napríklad prepustením zo zamestnania.

Vo štvrtok si poslanci NR SR skrátili obednú prestávku o hodinu. Dopoludňajšie rokovanie pokračuje do 13-tej hodiny. O 14-tej hodine bude pravidelná Hodina otázok. Dohodli sa na tom poslanci na poslaneckom grémiu.

Zároveň predseda NR SR Andrej Danko v pléne uviedol, že v piatok o 14-tej hodine sa skončí 46. schôdza parlamentu. Body, ktoré nestihnú prerokovať, presunú na najbližšiu septembrovú schôdzu. Danko poslancom zaželal príjemné leto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMonika FilipováZuzana Dlugošová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky