Parlament začal rokovať o zmenách v službách zamestnanosti

Peter Pellegrini
Celý pobyt vrátane stravy im aj tentoraz v plnej výške hradí Kancelária NR SR. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Parlament začal v utorok rokovať o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti. Novelou zákona sa majú od začiatku budúceho roka zaviesť nové podmienky poskytovania príspevku na podporu mobility za prácou. Na získanie nároku na príspevok na podporu mobility má stačiť aj nahlásenie prechodného pobytu v súvislosti so získaním zamestnania, ak miesto prechodného pobytu na území SR je vzdialené od miesta trvalého pobytu najmenej 70 km.

Ako v rozprave k návrhu novely zákona uviedol poslanec za KDH Július Brocka, novú úpravu príspevku na podporu mobility za prácou víta. Terajší príspevok na presťahovanie za prácou je totiž viazaný len na zmenu trvalého pobytu. Poukázal pritom na to, že práve pre podmienku zmeny trvalého pobytu súčasný príspevok na sťahovanie za prácou využíva málo nezamestnaných. Podľa Brocku išlo o „nezmyselnú požiadavku“.

Poslanec SaS Jozef Mihál podal pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by konatelia a spoločníci, či členovia dozorných rád obchodných firiem bez príjmu z tejto činnosti mohli byť zaradení do evidencie nezamestnaných na úrade práce. Ak by príjem z tejto činnosti mali, tak by ich úrad práce ako nezamestnaných nezaevidoval. V súčasnosti totiž podľa Mihála konatelia, spoločníci alebo členovia dozorných rád firiem nemôžu byť v evidencii nezamestnaných bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú z tejto činnosti príjem.

Príspevok na podporu mobility za prácou má byť po novom vo výške 80 % preukázaných výdavkov na bývanie, maximálne 250 eur mesačne počas šiestich mesiacov, pričom znevýhodneným uchádzačom o prácu má štát poskytovať príspevok aj ďalších šesť mesiacov, a to v sume najviac 125 eur mesačne. V súčasnosti sa príspevok na presťahovanie za prácou poskytuje jednorazovo vo výške najviac 1 327,76 eura.

Krátko po 19:00 predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) ukončil prvý rokovací deň 58. schôdze Národnej rady SR. Poslanci začnú v stredu pokračujúcou rozpravou k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MihálJúlius BrockaPeter Pellegrini