Parlamentná stráž nebude, Smer si to rozmyslel

Prázdne fľaše poslancov Smeru
Sprava hore: Poslanec NR SR za Smer-SD Jozef Valocký a poslanec NR SR za hnutie OĽaNO Igor Matovič počas nočného rokovania, na ktorom sa opozícia pokúsila odvolať Roberta Fica. Foto: SITA/archív OĽaNO
BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Parlamentná stráž, ktorá by mohla zakročiť voči poslancom nerešpektujúcim predsedajúceho schôdze v rokovacej sále, zatiaľ nebude.

Smer-SD nepodá pozmeňujúce návrhy k novele rokovacieho poriadku a ani nepodporí žiadne opozičné návrhy, povedala v úvode 14. dňa 23. schôdze parlamentu poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková.

Inštitút parlamentnej stráže, ktorá by mohla zakročiť voči poslancom nerešpektujúcim predsedajúceho schôdze v rokovacej sále, navrhoval ako jedno z piatich opatrení na zlepšenie politickej kultúry a práce parlamentu predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Opozícia s ním však nesúhlasila. Laššáková dúfa, že opozícia sa s vládnym Smerom neskôr dohodne na adekvátnom znení rokovacieho poriadku reagujúceho na neštandardné správanie sa poslancov v poslednom čase.

Podľa pôvodného návrhu Smeru-SD poslanecký klub zanikne, ak počet jeho členov klesne pod osem poslancov. Smer-SD návrhom reaguje na rozpad klubu SaS, po schválení vládnej novely opozičný poslanecký klub liberálov skončí.

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská navrhla, aby Smer stiahol novelu rokovacieho poriadku z rokovania schôdze a strany o nej diskutovali. Laššáková si myslí, že problém so zánikom poslaneckých klubov treba vyriešiť a preto novelu nestiahnu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaJana LaššákováLucia ŽitňanskáPavol Paška